• "ŚNIADANIE DAJE MOC!!!" - DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

          •    8 listopada w Dniu Zdrowego Śniadania uczniowie klasy II zapoznali się z zasadami zdrowego odżywiania się. Wraz z wychowawczyniami przygotowali smaczne kanapki i sałatki owocowe, które następnie wspólnie skonsumowali.

            Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu uczniowie mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.

          • "BAJKOWE SPOTKANIE" W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM...

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek w naszym przedszkolu odbyło się "Bajkowe spotkanie".

            Postacie bajkowe przeniosły dzieci w świat niezwykłych bohaterów i zapoznały ich z najciekawszymi przygodami. Wzbudziły sympatię maluchów i zaprosiły do wspólnej zabawy.

            Każdy przedszkolak chciał być takim bohaterem, który miał dobry charakter i zawsze wygrywał dobrem ze złem.

          • W KRAINIE BAŚNI – DZIEŃ POSTACI Z BAJEK...

          •    5 listopada klasa I i II wraz z wychowawczyniami obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia dzieci i panie nauczycielki przyszły do szkoły przebrane za postacie z ulubionych bajek. Można było zobaczyć, między innymi: księżniczki, Czerwonego Kapturka, Królową Śniegu, wróżki,  Kota w Butach, Kopciuszka, Myszkę Miki, Elzę, Mario.

            Spotkaniu towarzyszyło: wspólne odgadywanie zagadek o bohaterach  bajkowych, rozpoznawanie postaci i bajek na podstawie wylosowanych rekwizytów, wspólne śpiewanie piosenek. 

            W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

          • GEOGRAFICZNE ZAJĘCIA W TERENIE

          •       Dobiega końca czas przyjemnych, ciepłych dni. We wrześniu i październiku uczniowie na zajęciach dodatkowych z geografii wykorzystali piękne, słoneczne dni i kilkukrotnie doskonalili swoje umiejętności geograficzne w terenie. Nauczyli się orientować mapę, używać azumutu, obliczyli swój parokrok i wykorzystali go do zmierzenia wymiarów budynku szkoły, korzystali z gnomonu i obliczali kąt padania promieni słonecznych. Sprawdzili, jakie są odległości między planetami w odpowiedniej skali. Na terenie szkoły szukali ukrytych zadań, rozwiązywali szyfry i otwierali tajemnicze pudełka z zagadkami. Mamy nadzieję, że takie zajęcia będą zawsze miło wspominać. 

          • I GMINNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI DLA DZIECI

          •     29 października odbył się I Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Dla Dzieci - I edycja: "Brzechwa Dzieciom". W konkursie udział wzięło 22 uczniów klas I - IV ze szkół podstawowych z terenu gminy Gorzyce. Wydarzenie swoim honorowym patronatem objął Wójt Gminy Gorzyce - pan Leszek Surdy.

            Konkurs przygotowały nauczycielki z naszej szkoły: p. Krystyna Rybak, p. Ewelina Drzazga i p. Beata Szczypień. Żeby wziąć udział w konkursie trzeba było najpierw przejść eliminacje szkolne. Zwycięzcy zostali nominowani do etapu gminnego. Konkurs realizowany był w dwóch kategoriach wiekowych: dla dzieci klas I - II i III - IV.

            Zadaniem uczniów było zaprezentowanie przed jury wiersza autorstwa Jana Brzechwy. Komisja konkursowa w składzie: p. Monika Zając, p. Mariola Stopińska - Hara, p. Piotr Duma i ks. dr. Mariusz Kozłowski była pod ogromnym wrażeniem występów wszystkich uczestników. 

            W pierwszej kategorii wiekowej zwyciężyła uczennica naszej szkoły - Zofia Grębowiec, która recytowała wiersz zatytułowany „Na straganie”, drugie miejsce zajęła Magdalena Osmala za „Entliczka Pentliczka” (SP1 Gorzyce), trzecie – Nina Bednarz za wiersz „Kaczka Dziwaczka. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały Nikola Byra i Sophia Niezgoda.

            W kategorii drugiej na podium stanęła Hanna Baran za interpretację wiersza „Na straganie”, drugie miejsce przyznano Zofii Wójcik, która interpretowała „Wyprawę na Ariadnę” zaś trzecie Aleksandrze Czubie za wiersz „Kaczka Dziwaczka”. Komisja przyznała dwa wyróżnienia, a otrzymali je: Nikola Walska i Antoni Piebiak (SP1 Gorzyce).

            W nagrodę wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i książki.

          • "PAMIĘCI TYCH, KTÓRZY ODESZLI..."

          •       Zbliżający się miesiąc listopad to czas pamięci i zadumy o Tych, co odeszli.            29 października uczniowie klasy I wraz z wychowawczyniami udali się na cmentarz parafialny na grób księdza dziekana Władyslawa Drewniaka, gdzie zapalili znicze i wspólnie pomodlili się za zmarłego.

             

             

          • PAMIĘTAMY...

          •       W nawiązaniu do Święta Zmarłych uczniowie klasy III z wychowawcami odwiedzili groby na pobliskim cmentarzu.

            Celem wizyty było oddanie hołdu żołnierzom poległym w czasie wojny światowej, a także zapalenie zniczy i chwila zadumy nad grobem patrona szkoły.

          • TYDZIEŃ UCZNIOWSKIEJ SUPERMOCY

          •       W dniach 18 - 22.10.2021 nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskich obchodach Tygodnia Uczniowskiej Supermocy. Działania projektowe koordynował Samorząd Uczniowski oraz uczniowie klasy VIII w ramach realizacji innowacji pedagogicznej. W ramach obchodu Tygodnia uczniowie klas I, IV, V, VI, VII oraz VIII w czasie lekcji wychowawczych rozmawiali o swoich mocnych stronach oraz wykonywali pióra Supermocy, z których złożyli wspólnie ogromne, kolorowe skrzydła. Do dziś wiszą one na szkolnym korytarzu i podnoszą na duchu wszystkich uczniów.

          • POZIOMICOWY MODEL TERENU

          • Uczennice z klasy V wykonały na lekcji geografii model wzniesienia z masy solnej, narysowały na nim poziomice i pomalowały go, używając barw stosowanych na mapach hipsometrycznych. Teraz już wiedzą dokładnie, jak powstają mapy poziomicowe.

          • PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH

          • Okres przed świętem zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla nich. 

            28 października uczniowie klasy II wraz z wychowawczyniami wybrali się na pobliski cmentarz, gdzie przy grobie patrona naszej szkoły - księdza Adama Osetka i poległych w wojnie światowej symbolicznie zapalili znicze i pomodlili się się wszystkich bliskich zmarłych. 

             

             

          • ZIELONA SZKOŁA W SIDZINIE

          • 18 października (poniedziałek) 2021r., uczniowie z klas: II, III i IV z p. Jolantą Strzeszewską  i z p. Justyną Tuderek spotkali się na parkingu przed budynkiem szkoły. Wszyscy byli szczęśliwi, że wyjeżdżają po wielką przygodą na „zieloną szkołę” do Sidziny. Rodzice pomogli zapakować bagaże, funkcjonariusze policji skontrolowali stan autobusu, aby jazda była bezpieczna. Dzieci pożegnały się ze swoimi rodzicami i o godz. 8.00 wyjechaliśmy do Sidziny koło Jordanowa.

            Po przyjeździe na miejsce zamieszkaliśmy w Domu Wczasów Dziecięcych nr 2. Tu nastąpiło przydzielenie pokoi, rozpakowanie bagaży oraz gorący posiłek. Po obiedzie wzięliśmy udział w zajęciach ekologicznych – zabawki z sianka. Po kolacji odbył się wieczorek zapoznawczy i dyskoteka.

            We wtorek po śniadaniu wybraliśmy się do rabczańskiego teatru na spektakl zatytułowany „Skrzaty domowe”. Przespacerowaliśmy się po parku zdrojowym. Po obiedzie poznaliśmy twórcę ludowego, pana Wyrtela, który poprowadził dla nas warsztaty artystyczne - malowanie na szkle. Wieczorem była kolejna atrakcja. Uczestniczyliśmy w pokazie mody. Wszystkie dzieci samodzielnie zaprojektowały i zaprezentowały swoje stroje. Nasze panie bacznie obserwowały wszystkich uczestników pokazu i przyznawały punkty.

            W środę odbyła się kolejna atrakcja - wyjazd do Zakopanego.  Zwiedziliśmy Centrum Przyrody Tatrzańskiej i spacerem wyruszyliśmy na Gubałówkę. Po dotarciu kolejką linowo- szynową na miejsce, mogliśmy podziwiać piękne, ośnieżone Tatry i malownicze Zakopane. Pogoda wyjątkowo dopisywała.

            Wielką atrakcją dla wszystkich były warsztaty i pokaz wyrobu słodyczy w „Ciu Ciu Artist”. Następnie zrobiliśmy zakupy na targu zakopiańskim. Każdy tu znalazł coś dla siebie.

            Po obiedzie odbyły się zajęcia z naszymi paniami. Później poszliśmy na ognisko. Był konkurs piosenek, pieczenie kiełbasek i chleba.  Zdobyliśmy odznakę prawdziwego turysty.

            Kolejnego dnia udaliśmy się na warsztaty do skansenu w Sidzinie. Tu zapoznaliśmy się z budownictwem wsi beskidzkiej, z przedmiotami codziennego użytku i strojami ludowymi górali żyjących ponad 200 lat temu. Uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych przygotowując smaczne rusoki. Po południu odbyły się zajęcia artystyczne z decupage.  Po kolacji braliśmy udział w turnieju gier i zabaw na sali imprez, gdzie panowała wspaniała atmosfera. I w ten oto sposób zakończył się kolejny dzień naszej przygody. 

            W piątek rano odbyło się podsumowanie naszego pobytu. Wszyscy wychowawcy spotkali się z nami na sali imprez. Wręczono pamiątkowe dyplomy za udział w różnych konkursach oraz słodycze.

            Tego dnia nasz pobyt w Sidzinie dobiegł końca i wyruszyliśmy w drogę powrotną.  Po południu przyjechaliśmy na parking gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice. 

            To była fantastyczna przygoda. Poznaliśmy wiele ciekawych miejsc, ludzi oraz zdobyliśmy dużo wiadomości. Każdego dnia, każdy z nas doświadczył troskliwej opieki, wyrozumiałości, cierpliwości i miłego klimatu ze strony naszych organizatorów, pana kierowcy oraz kadry opiekunów z Domu Wczasów Dziecięcych w Sidzinie.

            Przez długi czas wspominać będziemy wspólnie spędzone chwile w Sidzinie!

             

             

          • DZIEŃ KUNDELKA W KLASIE II

          •     Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, dlatego oprócz włączenia się do akcji zbiórki karmy dla schroniska klasa II w dniu 27 października obchodziła Światowy Dzień Kundelka. Głównym celem zajęć było wzbudzenie u dzieci poszanowania do zwierząt i uwrażliwienie na ich los.

            Po wcześniejszych rozmowach i przemyśleniach uczniowie wraz wychowawczyniami udały się do pobliskiego schroniska "Zwierzęcy zakątek".  Podczas wycieczki dzieci dowiedziały się jak funkcjonuje schronisko i zobaczyły jakie psy obecnie w nim przebywają. 

            Po powrocie do szkoły drugoklasiści wykonali ciekawe prace plastyczne, na których narysowali o czym marzą kundelki.

            Psi los poruszył serca i wyobraźnię uczniów, dlatego w przyszłym roku, klasa z pewnością weźmie udział w tym wydarzeniu.

          • PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

          •      W dniu 15 października  odbyła się w Oddziale Przedszkolnym uroczystość "Pasowania na Przedszkolaka Starszaka". Dzieci z uśmiechem na twarzy rozpoczęły bogatą część artystyczną, po czym złożyły ślubowanie i zostały pasowane na "Przedszkolaka Starszaka" przez panią dyrektor Lucynę Pacurę tradycyjnym lizakiem.

            Klasa III powitała i przyjęła dzieci klasy "0" do grona kolegów i koleżanek naszej szkoły. 

            Na pamiątkę tej wyniosłej uroczystości dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, figurki misia od uczniów klasy III oraz książeczki - kolorowanki od rodziców.

            W sali czekała na dzieci słodka niespodzianka - tort. 

          • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

          •       15 października odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Dla Dzieci, I edycja: "Brzechwa Dzieciom". Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań poetyckich, uwrażliwienie na piękno poezji oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich.

            W konkursie  udział  wzięło 16 uczniów z klas I - IV, którzy przepięknie wygłaszali wybrane przez siebie utwory Jana Brzechwy. Uczestników podzielono na dwie kategorie wiekowe:

            –  klasy I - II

            –  klasy III - IV.

            Do etapu gminnego, który odbędzie się 29 października zakwalifikowali się: Magdalena Osmala z kl. I, Zofia Grębowiec z klasy II, Zofia Tabor z kl. III I Antoni Piebiak z kl. III.

             

            Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie!

             

          • DZIEŃ CHLEBA W KLASIE II

          •      Okrągły i podłużny, biały i razowy, z foremki, na zakwasie i z chrupiąca skórką. 15 października swoje święto w klasie II miał król polskiego stołu – CHLEB. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się o początkach rolnictwa i pierwszych chlebach. Omówili etapy powstawania chleba "od ziarenka do bochenka" oraz pracę ludzi różnych zawodów zaangażowanych w wypiek chleba.

            Najbardziej wyczekiwanym momentem było samodzielne wykonanie kanapek z ulubionymi przez uczniów składnikami. 

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach
      • (015) 836-28-14
      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach, ul. Szkolna 45, 39-432 Gorzyce Poland
      • mgr Piotr Elżakowski
      • mgr Dorota Kaczor
  • Nasze media społecznościowe

  • Galeria zdjęć

      brak danych