Kącik logopedyczny
We wrześniu w naszej szkole zostało przeprowadzone przesiewowe badanie logopedyczne wśród uczniów klas 0-III. Opieką logopedyczną objęto ponad 30 uczniów. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu lub co drugi tydzień i realizowane są w oparciu o program terapii logopedycznej.
Podczas zajęć prowadzone są ćwiczenia, które mają na celu:
- kształtowanie prawidłowego toru oddechowego, wydłużanie fazy wydechowej,
- usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego (m.in. języka, warg, żuchwy),
- kształtowanie prawidłowych czynności fizjologicznych w obrębie aparatu mowy (tj. połykanie, żucie, odgryzanie),
- wywołanie i uzyskanie prawidłowej artykulacji poszczególnych głosek,
- rozwijanie słuchu fonematycznego,
- wzbogacanie słownictwa, rozwijanie mowy opowieściowej,
- rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi,
- rozwijanie umiejętności rozumienia wypowiedzi słownych
Logopedyczne wskazówki dla rodzica:
- Współpraca– zapoznaj się z diagnozą swojego dziecka i dowiedz, jak możesz mu pomóc. Warto pracować nawet nad najmniejszą wadą wymowy, gdyż im szybciej dziecko opanuje system językowy, tym mniej trudności sprawi mu nauka czytania i pisania.
- Czas na terapię- na początek wystarczy kilka minut dziennie. Podczas wspólnej zabawy utrwalicie materiał nad którym aktualnie pracuje dziecko z logopedą.
- łapanie okazji - pozwól dziecku oblizać talerz, puszczać bańki mydlane w kąpieli; pobawcie się na zakupach w wyszukiwanie produktów z listy, zawierających aktualnie ćwiczoną głoskę; utrwalajcie podczas spacerów poznane wierszyki.
- Higiena jamy ustnej - przypominaj aby po każdym posiłku dziecko umyło ząbki, a przed snem nie podawaj do picia słodkich napojów.
- Kontrola oddechu – zwróć uwagę jak oddycha dziecko podczas snu; jeżeli oddycha ustami, poproś pediatrę o ustalenie przyczyny; nieprawidłowy tor oddychania (przez usta) może być skutkiem na przykład obniżonego napięcia mięśniowego lub powiększonego migdałka; taki sposób oddychania determinuje nieprawidłową wymowę.
- Pytania i odpowiedzi - odpowiadaj na pytania dziecka cierpliwie i wyczerpująco, sam także zadawaj pytania, na przykład dotyczące przeczytanej bajki czy wspólnie obejrzanego filmu; wzbogacisz słownictwo dziecka oraz nauczysz je właściwego posługiwania się akcentem, rytmem i melodią.
- nagrody - chwal swoje dziecko przy każdej okazji!
Rozwój mowy dziecka oraz powodzenie w terapii zależy od wielu czynników, w tym od wsparcia rodziców i zaangażowania w proces terapii dziecka. Zapraszam rodziców na konsultacje indywidualne lub poprzez dziennik elektroniczny.
Justyna Tuderek