• We wrześniu w naszej szkole zostało przeprowadzone przesiewowe badanie logopedyczne wśród uczniów klas 0-III. Opieką logopedyczną objęto ponad 30 uczniów. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu lub co drugi tydzień i realizowane są w oparciu o program  terapii logopedycznej.

Podczas zajęć prowadzone są ćwiczenia, które mają na celu:

• kształtowanie prawidłowego toru oddechowego, wydłużanie fazy wydechowej,
          • usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego (m.in. języka, warg, żuchwy),
          • kształtowanie prawidłowych czynności fizjologicznych w obrębie aparatu mowy (tj. połykanie, żucie, odgryzanie),
          • wywołanie i uzyskanie prawidłowej artykulacji poszczególnych głosek,
          • rozwijanie słuchu fonematycznego,
          • wzbogacanie słownictwa, rozwijanie mowy opowieściowej,
          • rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi,
          • rozwijanie umiejętności rozumienia wypowiedzi słownych

Logopedyczne wskazówki dla rodzica:

1. Współpraca– zapoznaj się z diagnozą swojego dziecka i dowiedz, jak możesz mu pomóc. Warto pracować nawet nad najmniejszą wadą wymowy, gdyż im szybciej dziecko opanuje system językowy, tym mniej trudności sprawi mu nauka czytania                      i pisania.
          2. Czas na terapię- na początek wystarczy kilka minut dziennie. Podczas wspólnej zabawy utrwalicie materiał nad którym aktualnie pracuje dziecko  z logopedą.
          3. łapanie okazji - pozwól dziecku oblizać talerz, puszczać bańki mydlane w kąpieli; pobawcie się na zakupach w wyszukiwanie produktów z listy, zawierających aktualnie ćwiczoną głoskę; utrwalajcie podczas spacerów poznane wierszyki.
          4. Higiena jamy ustnej - przypominaj aby  po każdym posiłku dziecko umyło ząbki,                       a przed snem nie podawaj do picia słodkich napojów.
          5. Kontrola oddechu – zwróć uwagę jak oddycha dziecko podczas snu; jeżeli oddycha ustami, poproś pediatrę o ustalenie przyczyny; nieprawidłowy tor oddychania (przez usta) może być skutkiem na przykład obniżonego napięcia mięśniowego lub powiększonego migdałka; taki sposób oddychania determinuje nieprawidłową wymowę.
          6. Pytania i odpowiedzi - odpowiadaj na pytania dziecka cierpliwie i wyczerpująco, sam także zadawaj pytania, na przykład dotyczące przeczytanej bajki czy wspólnie obejrzanego filmu; wzbogacisz słownictwo dziecka oraz nauczysz je właściwego posługiwania się akcentem, rytmem i melodią.
          7. nagrody - chwal swoje dziecko przy każdej okazji!

Rozwój mowy dziecka oraz  powodzenie w terapii zależy od wielu czynników, w tym od wsparcia rodziców i zaangażowania w proces terapii dziecka. Zapraszam rodziców na  konsultacje  indywidualne lub poprzez dziennik elektroniczny.

Justyna Tuderek