• FINAŁ AKCJI DLA ZUZI IDEC

     •     Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w wyniku sprzedaży pączków i drożdżówek oraz symbolicznych bransoletek wykonanych przez uczennice klasy IV  na terenie naszej szkoły udało się zebrać ponad 1 560 zł.

      Serdeczne podziękowania składamy raz jeszcze pani Józefie Leśniak i pani Ewie Dul - Jedziniak za upieczenie przepysznych domowych paczków oraz GS SCh Trześń za przekazanie drożdżówek przeznaczonych na sprzedaż.

      Zebrane pieniądze w całości zostaną wpłacone na konto Fundacji Siepomaga.

      Wszystkim, którzy włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy!!!

     • DZIEŃ TOLERANCJI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM...

     •     W dniu 16 listopada przedszkolaki naszej szkoły uczestniczyły w zajęciach klasowych pod hasłem: "Dzień Tolerancji". Zajęcia te pozwoliły zrozumieć dzieciom, że "Każdy jest inny, ale wcale nie jest gorszy od innych".

      Przedszkolaki uważnie wysłuchały baśni pt. "Brzydkie kaczątko" i opowiadania pt. "Zmartwienie czarnego kruczka". Dzięki tym utworom dzieci uwrażliwiły się na potrzebę niesienia potrzeby innym z powodu ich odmienności. Doznały pozytywnych emocji i zrozumiały, że każdy zasługuje na szacunek i akceptację. Zabawa edukacyjna na temat "Podróż do Krainy Tolerancji" pozwoliła dzieciom odrysować i wyciąć swoją dłoń na znak pozytywnej tolerancji.

      Wychowawczyni grupy poprzez te zajęcia w pełni zrealizowała cel wychowawczy: kształtowanie zachowań prospołecznych u małego dziecka.

     • WYCIECZKA KLAS I - III DO OPATOWA

     •     15 listopada uczniowie klas I - III razem z wychowawczyniami uczestniczyli w wycieczce do Opatowa, niedużego miasteczka, słynącego z produkcji przepysznych krówek.

      W kawiarence „Krówkarenka" dzieci obejrzały film na temat procesu produkcyjnego krówek. Uczniowie przeszli szkolenie z zawijania cukierków, a później każdy miał okazję zabrać do domu zawinięte przez siebie słodkości, zapakowane w specjalne kuferki. Zwieńczeniem warsztatów była degustacja pysznego pączka z krówkową polewą i gorącej herbaty.

      Podczas spaceru dzieci podziwiały kolegiatę, bramę Warszawską oraz stare mury miejskie.

      Wycieczkę można uznać za bardzo udaną.

     • WIECZORNICA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

     •     10 listopada uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali akademię patriotyczną z okazji Święta Niepodległości. Wieczornica jak, co roku miała charakter środowiskowy. Została zorganizowana na świeżym powietrzu z zachowaniem wszelkich obostrzeń. 

      Uroczystość była również okazją do uhonorowania zwycięzców w III Gminnego Konkursu Plastycznego „Barwy Niepodległości”.

      Nagrody wszystkim laureatom wręczył wójt Leszek Surdy, a otrzymali je: Nikola Łyczko i Zofia Grębowiec – laureatki pierwszego miejsca w kategorii wiekowej klas 0-III. Drugie miejsce zajęła Karolina Pałkowska, zaś trzecie Paulina Jurek. W tej kategorii jury przyznało jedno wyróżnienie, a otrzymała je Natalia Piciura.

      W kategorii wiekowej klas IV-VIII pierwsze miejsce zdobyła Hanna Wojdyło, drugie Maria Jedziniak, trzecie – Dawid Tomczyk, wyróżnienie otrzymała Julia Walska.

      Spotkanie zwieńczyło wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni i żołnierski poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Gorzycach oraz Radę Rodziców.

      Podczas urodzystości prowadzony był również kiermasz ciast. Pieniądze zbierane były na leczenie Zuzi Idec z Gorzyc. Łącznie zebrano 1341,00 zł.

      Serdecznie dziękujemy Urzędowi Gminy Gorzyce, Radzie Rodziców, Kołu Gospodyń Wiejskich, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Gorzycach, strażakom z OSP Gorzyce i Motycza Poduchownego, GS w Trześniu, panu Sławomirowi Rękasowi, grupie rekonstrukcyjnej ułanów, sponsorom oraz rodzicom uczniów naszej szkoły bez których organizacja tej uroczystości nie byłaby możliwa.

       

     • "KARTKA Z HISTORII - NASZA WOLNA OJCZYZNA"

     •       Społeczność naszej szkoły pamięta o ważnych rocznicach historycznych. W dniu 10 listopada uczniowie klas I - III podczas zajęć rozmawiali na temat czasów, kiedy to Polacy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Poznawali historię powstania flagi, godła i hymnu Polski. Wykonywali różnorodne prace plastyczne związane z powyższą tematyką. 

      Utwory takie jak „Mazurek Dąbrowskiego”, Legiony „ Rota”, „My Pierwsza Brygada” i inne uświadomiły dzieciom, jak bardzo te dumnie brzmiące słowa są związane z historią naszego narodu.

     • "PRZEDSZKOLAK KRAJ SWÓJ ZNA, WIEDZĘ O OJCZYŹNIE MA"..

     •     Święto Niepodległości wciąż pozostaje dla nas Polaków ważnym dniem wartym celebrowania i rozmawiania o nim z dziećmi.

      W naszej szkole dzieci przedszkolne z godnością obchodziły ten dzień pod hasłem: "Kocham Polskę sercem całym, chociaż jestem dzieckiem małym". Podczas zajęć poszerzyły wiedzę na temat Ojczyzny, poznały symbole, tradycje i elementy kultury polskiej oraz godnie uczestniczyły w akcji MEN "Szkoła do hymnu".

     • "SZKOŁA DO HYMNU"

     •       Już po raz czwarty uczniowie i nauczyciele wzięli udział  akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej - "Szkoła do hymnu". Wspólnie o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego".

      W ten sposób uczciliśmy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Radowaliśmy się z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.

     • SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

     • Uczniowie kl. I - III wzięli udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym zorganizowanym przez Szkolne Koło PCK. Hasło konkursu brzmiało: „COVID-19- wiem jak się zachować”. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej promującej właściwe zachowania, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się groźnej choroby zakaźnej COVID 19.

      Uczniowie wykazali się pomysłowością i solidnie przestrzegają na co dzień zasad bezpieczeństwa w myśli zasady DDM – dezynfekcja, dystans, maseczki.

      I miejsce: Zofia Świergul kl. I i Franciszek Kędzierski- kl. III

      II miejsce: Mikołaj Skrzypiec kl. I i Antoni Kaleja kl. I

      III miejsce: Maja Wianecka kl. III i Antoni Piebiak kl. III

      Wyróżnienia: Zofia Tabor kl. III i Kamil Złotek kl. I

      Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.

     • "ŚNIADANIE DAJE MOC!!!" - DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

     •    8 listopada w Dniu Zdrowego Śniadania uczniowie klasy II zapoznali się z zasadami zdrowego odżywiania się. Wraz z wychowawczyniami przygotowali smaczne kanapki i sałatki owocowe, które następnie wspólnie skonsumowali.

      Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu uczniowie mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.

     • "BAJKOWE SPOTKANIE" W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM...

     • Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek w naszym przedszkolu odbyło się "Bajkowe spotkanie".

      Postacie bajkowe przeniosły dzieci w świat niezwykłych bohaterów i zapoznały ich z najciekawszymi przygodami. Wzbudziły sympatię maluchów i zaprosiły do wspólnej zabawy.

      Każdy przedszkolak chciał być takim bohaterem, który miał dobry charakter i zawsze wygrywał dobrem ze złem.

     • W KRAINIE BAŚNI – DZIEŃ POSTACI Z BAJEK...

     •    5 listopada klasa I i II wraz z wychowawczyniami obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia dzieci i panie nauczycielki przyszły do szkoły przebrane za postacie z ulubionych bajek. Można było zobaczyć, między innymi: księżniczki, Czerwonego Kapturka, Królową Śniegu, wróżki,  Kota w Butach, Kopciuszka, Myszkę Miki, Elzę, Mario.

      Spotkaniu towarzyszyło: wspólne odgadywanie zagadek o bohaterach  bajkowych, rozpoznawanie postaci i bajek na podstawie wylosowanych rekwizytów, wspólne śpiewanie piosenek. 

      W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

     • GEOGRAFICZNE ZAJĘCIA W TERENIE

     •       Dobiega końca czas przyjemnych, ciepłych dni. We wrześniu i październiku uczniowie na zajęciach dodatkowych z geografii wykorzystali piękne, słoneczne dni i kilkukrotnie doskonalili swoje umiejętności geograficzne w terenie. Nauczyli się orientować mapę, używać azumutu, obliczyli swój parokrok i wykorzystali go do zmierzenia wymiarów budynku szkoły, korzystali z gnomonu i obliczali kąt padania promieni słonecznych. Sprawdzili, jakie są odległości między planetami w odpowiedniej skali. Na terenie szkoły szukali ukrytych zadań, rozwiązywali szyfry i otwierali tajemnicze pudełka z zagadkami. Mamy nadzieję, że takie zajęcia będą zawsze miło wspominać. 

     • I GMINNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI DLA DZIECI

     •     29 października odbył się I Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Dla Dzieci - I edycja: "Brzechwa Dzieciom". W konkursie udział wzięło 22 uczniów klas I - IV ze szkół podstawowych z terenu gminy Gorzyce. Wydarzenie swoim honorowym patronatem objął Wójt Gminy Gorzyce - pan Leszek Surdy.

      Konkurs przygotowały nauczycielki z naszej szkoły: p. Krystyna Rybak, p. Ewelina Drzazga i p. Beata Szczypień. Żeby wziąć udział w konkursie trzeba było najpierw przejść eliminacje szkolne. Zwycięzcy zostali nominowani do etapu gminnego. Konkurs realizowany był w dwóch kategoriach wiekowych: dla dzieci klas I - II i III - IV.

      Zadaniem uczniów było zaprezentowanie przed jury wiersza autorstwa Jana Brzechwy. Komisja konkursowa w składzie: p. Monika Zając, p. Mariola Stopińska - Hara, p. Piotr Duma i ks. dr. Mariusz Kozłowski była pod ogromnym wrażeniem występów wszystkich uczestników. 

      W pierwszej kategorii wiekowej zwyciężyła uczennica naszej szkoły - Zofia Grębowiec, która recytowała wiersz zatytułowany „Na straganie”, drugie miejsce zajęła Magdalena Osmala za „Entliczka Pentliczka” (SP1 Gorzyce), trzecie – Nina Bednarz za wiersz „Kaczka Dziwaczka. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały Nikola Byra i Sophia Niezgoda.

      W kategorii drugiej na podium stanęła Hanna Baran za interpretację wiersza „Na straganie”, drugie miejsce przyznano Zofii Wójcik, która interpretowała „Wyprawę na Ariadnę” zaś trzecie Aleksandrze Czubie za wiersz „Kaczka Dziwaczka”. Komisja przyznała dwa wyróżnienia, a otrzymali je: Nikola Walska i Antoni Piebiak (SP1 Gorzyce).

      W nagrodę wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i książki.

     • "PAMIĘCI TYCH, KTÓRZY ODESZLI..."

     •       Zbliżający się miesiąc listopad to czas pamięci i zadumy o Tych, co odeszli.            29 października uczniowie klasy I wraz z wychowawczyniami udali się na cmentarz parafialny na grób księdza dziekana Władyslawa Drewniaka, gdzie zapalili znicze i wspólnie pomodlili się za zmarłego.

       

       

     • PAMIĘTAMY...

     •       W nawiązaniu do Święta Zmarłych uczniowie klasy III z wychowawcami odwiedzili groby na pobliskim cmentarzu.

      Celem wizyty było oddanie hołdu żołnierzom poległym w czasie wojny światowej, a także zapalenie zniczy i chwila zadumy nad grobem patrona szkoły.

     • TYDZIEŃ UCZNIOWSKIEJ SUPERMOCY

     •       W dniach 18 - 22.10.2021 nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskich obchodach Tygodnia Uczniowskiej Supermocy. Działania projektowe koordynował Samorząd Uczniowski oraz uczniowie klasy VIII w ramach realizacji innowacji pedagogicznej. W ramach obchodu Tygodnia uczniowie klas I, IV, V, VI, VII oraz VIII w czasie lekcji wychowawczych rozmawiali o swoich mocnych stronach oraz wykonywali pióra Supermocy, z których złożyli wspólnie ogromne, kolorowe skrzydła. Do dziś wiszą one na szkolnym korytarzu i podnoszą na duchu wszystkich uczniów.

     • POZIOMICOWY MODEL TERENU

     • Uczennice z klasy V wykonały na lekcji geografii model wzniesienia z masy solnej, narysowały na nim poziomice i pomalowały go, używając barw stosowanych na mapach hipsometrycznych. Teraz już wiedzą dokładnie, jak powstają mapy poziomicowe.