• PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

     •      W dniu 15 października  odbyła się w Oddziale Przedszkolnym uroczystość "Pasowania na Przedszkolaka Starszaka". Dzieci z uśmiechem na twarzy rozpoczęły bogatą część artystyczną, po czym złożyły ślubowanie i zostały pasowane na "Przedszkolaka Starszaka" przez panią dyrektor Lucynę Pacurę tradycyjnym lizakiem.

      Klasa III powitała i przyjęła dzieci klasy "0" do grona kolegów i koleżanek naszej szkoły. 

      Na pamiątkę tej wyniosłej uroczystości dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, figurki misia od uczniów klasy III oraz książeczki - kolorowanki od rodziców.

      W sali czekała na dzieci słodka niespodzianka - tort. 

     • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

     •       15 października odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Dla Dzieci, I edycja: "Brzechwa Dzieciom". Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań poetyckich, uwrażliwienie na piękno poezji oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich.

      W konkursie  udział  wzięło 16 uczniów z klas I - IV, którzy przepięknie wygłaszali wybrane przez siebie utwory Jana Brzechwy. Uczestników podzielono na dwie kategorie wiekowe:

      –  klasy I - II

      –  klasy III - IV.

      Do etapu gminnego, który odbędzie się 29 października zakwalifikowali się: Magdalena Osmala z kl. I, Zofia Grębowiec z klasy II, Zofia Tabor z kl. III I Antoni Piebiak z kl. III.

       

      Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie!

       

     • DZIEŃ CHLEBA W KLASIE II

     •      Okrągły i podłużny, biały i razowy, z foremki, na zakwasie i z chrupiąca skórką. 15 października swoje święto w klasie II miał król polskiego stołu – CHLEB. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się o początkach rolnictwa i pierwszych chlebach. Omówili etapy powstawania chleba "od ziarenka do bochenka" oraz pracę ludzi różnych zawodów zaangażowanych w wypiek chleba.

      Najbardziej wyczekiwanym momentem było samodzielne wykonanie kanapek z ulubionymi przez uczniów składnikami. 

     • "STOI NA STACJI LOKOMOTYWA..."

     •    13 października uczniowie klas I - III wraz z wychowawcami pojechali do Sandomierza na przedstawienie pt. ,,Lokomotywa” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacyjnego z Wrocławia.

      Pociąg pełen humoru zabrał swoich najmłodszych widzów w podróż po niezapomnianych wierszach Juliana Tuwima. Przewodnikiem po tej wyjątkowej wyprawie był wesoły konduktor, który wraz z kilkoma spóźnionymi pasażerami odkrywał skarbnicę żartu, dobrego humoru i nauki. 

      Spektakl bardzo podobał się dzieciom. Gromkimi brawami i buziami uśmiechniętymi nagrodziły wyjątkową grę aktorską.

     • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W JESIENNYCH BARWACH

     •        13 października członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie składali życzenia nauczycielom i pracownikom naszej szkoły. Przepraszali za drobne psoty i figle. Dziękowali za opiekę, czuwanie nad bezpieczeństwem i tworzen ie dogodnych warunków do nauki i rozbudzania ciekawości świata.

      Na koniec apelu rozbrzmiała piosenka "Dziękujemy Wam" z podkładem muzycznym R. Kelly "I believe I can fly".

     • PYSZNE I ZDROWE KOKTAJE OWOCOWE

     •       Pierwszaki już jesienią zadbały o swoją odporność. 11 października podczas lekcji wspólnie z nauczycielkami przygotowały koktajle owocowe. Wykorzystały do tego mnóstwo owoców tj.: jabłka, gruszki, pomarańcze, banany, mandarynki, grejpfruty, kiwi, ananasy, truskawki, maliny, borówki. Wszystko to połączyły z jogurtem naturalnym oraz kefirem.

      Wykonanie koktajli było możliwe dzięki zaangażowaniu rodziców, którzy przygotowali produkty oraz miksery i blendery. Uczniowie już zaplanowali kolejne lekcje kulinarne.

     • WARSZTATY TERENOWE - OBSERWACJA PTAKÓW

     •         Klasa pierwsza odbyła kolejną lekcję przyrody w terenie. Tym razem gościem na lekcji był przyrodnik i miłośnik ptaków Pan Sebastian Sobowiec. Na początek uczniowie dowiedzieli się ważnych informacji na temat odlotów i przylotów ptaków. Otrzymali również instruktaż dotyczący obsługi lornetek. Po tym wstępie uczniowie wraz z nauczycielkami oraz panem Sebastianem udali się na Plebańską Górę. W drodze napotkali wiele gatunków drzew i krzewów, których owocami żywią się różne ptaki. Poznali m.in. kalinę, głóg, jarzębinę, dziką różę. Najwięcej czasu spędzili w "Dolinie Dolnego Sanu", a później w ostoi siedliskowej w systemie ochrony przyrody Natura 2000. Dzięki lornetkom udało się zobaczyć następujące ptaki: srokosza, myszołowa, błotniaka stawowego, krogulca, pliszkę siwą, ziębę, dzwońca, szczygła, szpaka, mazurka, srokę, kaczkę krzyżówkę pływająca po stawie. Wszyscy usłyszeli rechot żab, które niestety nie chciały się pokazać z wody. W drodze powrotnej napotkali plantację słoneczników, w której również mogli podziwiać piękny wygląd oraz śpiew ptaków. Pan Sebastian pokazał uczniom jak można nauczyć się odgłosów różnych ptaków. Okazało się, że nie jest to takie proste naśladować świergot ptaków. Pierwszaki mają nadzieję, że podczas kolejnych lekcji w plenerze posiądą tę umiejętność.

             Uczniowie spisali się wzorowo i pokazali, że mają dobrą kondycję podczas marszu. Kolejne wyprawy już mają w planach.

     • NIECODZIENNA LEKCJA PRZYRODY

     •       5 października uczniowie klasy I podczas lekcji przyrody w pobliskim lesie, poznali budowę grzybów. Niektórzy z nich po raz pierwszy zobaczyły hubę, czyli grzyba, ale rosnącego na drzewie. Dzieci przypomniały sobie też o zakazie dotykania i zbierania grzybów trujących. Podczas spaceru zobaczyły jak wyglądają krzewy dzikiej róży i dzikiego bzu. Dodatkowo pierwszacy zażyli dużą porcję ruchu podczas słonecznej pogody.

      Już planują kolejne takie lekcje w plenerze.

     • "CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE"

     •      Wykorzystując piękną jesienną aurę, 28 września klasa V i VI wraz z nauczycielami udała się na wycieczkę do pobliskiego Sandomierza, gdzie czekała na nich moc atrakcji. Uczniowie podziwiali panoramę Sandomierza z Bramy Opatowskiej, zwiedzali trasę podziemną, piękną gotycką Katedrę, poznali historię zamku sandomierskiego, gdzie obejrzeli stałe ekspozycje polskiej wsi. Z zamku przeszli pod najstarszy kościół św. Jakuba i wąwozem św. Jacka wrócili na starówkę. Wiele radości uczniom sprawiła żywa lekcja historii w zbrojowni, w której wcielali się w rolę rycerzy i innych wojowników. Na koniec wycieczki był czas na zakupienie pamiątek.

       

       

       

       

     • WYCIECZKA DO KUROZWĘK

     •     15 września 2021 r. uczniowie klas IV, V, VI i VII wybrali się na wycieczkę do malowniczej miejscowości w województwie świętokrzyskim Kurozwęki, która leży w obrębie Podgórza Szydłowskiego nad rzeką Czarną Staszowską. Główną atrakcją było zwiedzanie pałacu w Kurozwękach, gdzie młodzież poznała losy rodziny Popielów herbu Sulima. Następnie czekało wiele atrakcji tj. zwiedzanie krainy bizonów amerykańskich i labirynt bukowy. Na koniec był czas na pieczone kiełbaski prosto z ogniska.

       

       

       

       

     • PASOWANIE NA UCZNIA KLASY I

     •     1 października w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej. To był wyjątkowy dzień. Uroczystość pasowania rozpoczęła się wystąpieniem dyrektor szkoły pani Lucyny Pacury, która powitała rodziców i skierowała słowa do pierwszoklasistów. Następnie pierwszaki zaprezentowały program artystyczny, w którym pokazali swoje umiejętności  recytatorskie i wokalne.

      Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na pełnoprawnych uczniów. 

      Na zakończenie ósmoklasiści zgodnie z tradycją szkoły oficjalnie powitali pierwszoklasistów symboliczną różą. Dzieci otrzymały również pamiątkowe dyplomy, książeczki, legitymacje szkolne, a także aniołki i kalendarze przekazane przez księdza dziekana Mariusza Kozłowskiego.

     • WYCIECZKA DO KINA UCZNIÓW KLAS I - III

     •      30 września z okazji DNIA CHŁOPAKA uczniowie klas I - III wraz nauczycielami pojechali do kina Helios w Stalowej Woli na film pt. "Jak rozmawiać z psem?".

      Film to opowieść o 12-letnim chłopcu Olivierze, który jest technologicznym geniuszem. Jego najlepszym przyjacielem jest pies o imieniu Henry. Pewnego dnia Olivier przeprowadza tajemniczy eksperyment, w wyniku którego między czworonogiem a jego właścicielem nawiązuje się telepatyczna więź. Od tej pory chłopiec słyszy myśli własnego psa, dzięki czemu mogą ze sobą normalnie rozmawiać. 

      Wyjazd dostarczył wszystkim uczestnikom wycieczki niecodziennych przeżyć oraz sprzyjał integracji zespołów klasowych.

     • DZIEŃ JABŁKA W KLASIE II

     •        28 września uczniowie klasy drugiej obchodzili ŚWIĘTO JABŁKA. Tego dnia dzieci przyszły do szkoły ubrane w kolorach jabłek. Zajęcia rozpoczęły się wysłuchaniem ciekawostek na temat tego jakże zdrowego owocu. Uczniowie opisywali jabłko, jego wygląd i smak.  Nie zabrakło wierszyków, zagadek i quizów związanych ze świętem.

      Dzień zakończył się degustacją.

      Pamiętajmy:

      „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”.     • 24 WRZEŚNIA - DZIEŃ PATRONA  NASZEJ SZKOŁY

     •     Uroczyste obchody rozpoczęły się mszą świętą, której przewodniczył ksiądz Dziekan Mariusz Kozłowski. Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice wspólnie modlili się za wstawiennictwem księdza Adama Osetka. W uroczystości  uczestniczyły poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II i Zespołu Szkół w Gorzycach im. por. Józefa Sarny.

      Po mszy uczniowie klasy III i schola pod kierunkiem księży i pani Beaty Szczypień zaprezentowali krótką część artystyczną. Następnie cała społeczność szkolna udała się na cmentarz, gdzie wspólnie odmówiono modlitwę, a przedstawiciele klasy VIII złożyli kwiaty i zapalili znicze na znak pamięci księdza Osetka. 

     • SPRZĄTANIE ŚWIATA 2021

     •     W  tym roku już po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 wzięli udział a ogólnopolskiej akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA – Polska 2021. Organizatorem akcji jest fundacja Nasza Ziemia. Tegorocznym hasłem akcji jest „Myślę, więc nie śmiecę”.

      Przed wyjściem uczniowie usłyszeli od nauczycieli wskazówki dotyczące zachowania zasad bezpieczeństwa podczas zbierania śmieci. Wszyscy otrzymali rękawice ochronne i worki na śmieci. Uczniowie posprzątali  ulicę  Stawową, Krętą,  Szkolną, Odlewników, Pańską, Podwale, Sandomierską oraz drogę prowadzącą do strefy przemysłowej pod opieką nauczycieli.

     • "POCZUJ CHEMIĘ DO FIZYKI"

     •     22 września w naszej szkole odbyły się warsztaty z fizyki i chemii prowadzone w formie pokazów. W programie znalazły się niecodzienne eksperymenty, zabawy z gazami (ciekły azot, hel, metan), konkursy wiedzy.

      Zajęcia przeprowadziła Grupa Zaelektryzowani z Lublina.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach
   • (015) 836-28-14
   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach, ul. Szkolna 45, 39-432 Gorzyce Poland
   • mgr Piotr Elżakowski
   • mgr Dorota Kaczor
 • Nasze media społecznościowe

 • Galeria zdjęć

   brak danych