• WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

     • 1 czerwca z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka uczniowie klas I - III razem z nauczycielkami uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza.

      Swoją wyprawę rozpoczęli od spotkania z panią przewodnik, która na początku zabrała dzieci do zbrojowni. Na miejscu czekał na grupę rycerz, który w humorystyczny sposób odpowiedział swoim słuchaczom legendy związane z Sandomierzem.

      Kolejnym puntem było zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej i bramy Opatowskiej. Panorama miasta, rzeka Wisła i piękne budowle to świetna okazja na piękne zdjęcia. Nie zabrakło też spaceru lessowym Wąwozem Królowej Jadwigi, przejścia uchem igielnym i podziwiania sandomierskiej starówki.

      Sandomierz ze względu na piękną architekturę, malownicze położenie to jedno z ciekawych miast w Polsce. Taki też okazał się dla naszych uczniów.

      Dzieci wróciły z wycieczki bogatsze o wiedzę historyczną, przyrodniczą i na pewna będą mile wspominać ten wyjazd.

     • SUKCESY UCZNIÓW

     • 31 maja w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Trześni odbył się Gminny Konkurs Recytatorski "Twórczość poetycka Marii Konopnickiej.

      Naszą szkołę reprezentowało pięć uczennic: Magdalena Osmala z kl. I, Anna Witkowska z kl. III, Alicja Bernat z kl. IV, Agata Witkowska z kl. V, i Maria Jedziniak z kl. VII.

      Uczennica Agatka Witkowska zajęła 3 miejsce w kategorii klas IV - VI.

      Serdecznie gratulujemy!

     • SZKOLNE ELIMINACJE DO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

     • 30 maja odbyły się szkolne eliminacje do VII Gminnego Konkursu Recytatorskiego poezji księdza Jana Twardowskiego w kategorii uczniów klas I - III.

      W etapie szkolnym udział wzięło 7 uczniów: Julia Roman z kl. I, Emilia Kozieł z kl. II, Patryk Jakubik z kl. II, Szymon Bąk z kl. II, Karolina Pałkowska z kl. III, Hanna Rojek z kl. III i Franciszek Kędzierski z kl. III.

      Do etapu gminnego, który odbędzie się 8 czerwca w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Sokolnikach przeszło 5 uczniów: Jula Roman, Emilia Kozieł, Szymon Bąk, Karolina Pałkowska i Hanna Rojek.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszym etapie!

     • DZIEŃ MAMY W ODDZIALE PREDSZKOLNYM

     • "Mamusiu,  chcemy się z Tobą dziś bawić.

      Wspólnie świętować, aby wspomnienia miłe zachować."

      Dzieci z Oddziału Przedszkolnego z   okazji "Dnia Matki" gościły swoje Mamusie na uroczystej akademii. Życzenia, uściski, laurki i kwiaty oraz wspólna zabawa z pewnością będzie  miłym wspomnieniem po tak radosnym integracyjnym  spotkaniu.

     • LEKCJA PRZYRODY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

     • Mali Tropiciele Przyrody – Odkrycia Przedszkolaków.

      Zabawa w przedszkolu jest wspaniałą metodą motywującą dzieci do działania, przeżywania, odkrywania i zdobywania wiedzy. Aby nie stała się ona zbyt monotonna wychowawczyni naszych przedszkolaków zainspirowała dzieci do zabawy tropiącej. Mali Tropiciele przyrody z lupą w ogrodzie szkolnym odkrywali wiosenne tajemnice przyrody. Zabawa, odkrycia i sam pobyt na świeżym powietrzu dostarczył dzieciom dużo radości i stał się inspiracją do twórczych prac plastycznych jak kamyczkowe żuczki, biedronki i łąkowe wianuszki.

      Brawo! – Tropiciele.     • ELIMINACJE DO GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

     • 19 maja odbyły się szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego "Twórczość poetycka Marii Konopnickiej", w kategorii uczniów klas 1-3.

      W eliminacjach udział wzięło 9 uczniów: Magdalena Osmala, Emilia Kozieł, Zofia Grębowiec, Patryk Jakubik, Hanna Rojek, Karolina Pałkowska, Zofia Tabor, Anna Witkowska oraz Denis Adamczyk.

      Jury wytypowało dwie uczennice: Magdalenę Osmalę i Annę Witkowską, które będą reprezentowały naszą szkołę w etapie gminnym, w kategorii uczniów klas 1- 3. Konkurs odbędzie się 31 maja w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Trześni. 

      Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za Madzię i Anię!

     • LEKCJA PRZYRODY

     • Pierwszaki bardzo lubią lekcje w terenie. Tym razem wraz z nauczycielami wybrali się na zaproszenie do rodzinnej pasieki rodziców ucznia. Mogli z niedalekiej odległości pooglądać pracowite pszczoły. Z zaciekawieniem słuchały opowieści  dotyczących  pszczół oraz pracy pszczelarza. Zobaczyły jak wygląda ul i jak przebiega cały proces wytwarzania miodu. Miały okazję obsługiwać wirówkę, z której degustowaliśmy miód. Kto zgłodniał mógł poczęstować się przygotowanymi kanapkami, ciasteczkami oraz napić się kompotu. Na koniec dzieci wspólnie pobawiły się na placu zabaw korzystając z gościnności gospodarzy. Bardzo dziękujemy za ciekawą lekcję. Jesteśmy otwarci na kolejne lekcje ponieważ nie ma lepszej nauki jak taka poprzez doświadczenie.

     • "BYĆ JAK IGNACY"

     • Uczniowie uczęszczający na Koło Geograficzne wykonali model Układu Słonecznego w ramach projektu "Być jak Ignacy".

      Planety zostały pomniejszone o około 600 milionów razy. W tej skali Słońce musiałoby być kulą o średnicy 2,5 m! Natomiast odległości między planetami są w naszym modelu umowne. Gdybyśmy chcieli przedstawić je w tej samej skali, co planety, to cały Układ nie zmieściłby się nawet na szkolnym podwórku.

      Model zawisł na szkolnym korytarzu i wzbudził zainteresowanie. Uczniowie tworzący go poznali budowę Układu Słonecznego oraz realne różnice w rozmiarach planet.

     • WYCIECZKA DO BARANOWA SANDOMIERSKIEGO

     • 11 maja 2022r. uczniowie klas IV, V, VI i VII naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Baranowa Sandomierskiego. Zwiedzali zamek wybudowany w stylu późnorenesansowym zwanym Małym Wawelem. Zapoznali się z historią zamku, który był siedzibą rodu Leszczyńskich. Zwiedzali salę portretową, Galerię Tylmanowską i secesyjną kaplicę. Podziwiali wystawy zlokalizowane w podziemiach zamku, tj. wystawę ceramiki z Ćmielowa, wystawę zbroi rycerskiej oraz wystawę stałą poświęconą historii zamku. Spacerowali po pięknym parku zamkowym z ogrodami w stylu angielskim, włoskim i francuskim. Relaksowali się na placu zabaw. Na koniec wycieczki odbyła się degustacja lodów w McDonald’s.

     • OGRÓDEK NA PARAPECIE

     • Pierwszaki od najmłodszych lat uczą się zdrowego stylu życia. Wiedzą już, że w codziennym odżywianiu należy zadbać o zróżnicowaną dietę bogatą w warzywa i owoce. W związku z tym założyły kolejną uprawę roślin w klasie. Po cebuli przyszła pora na rzeżuchę. Starannie posiały ją, podlewały i przez kilkanaście dni cierpliwie obserwowały jej wzrost. Kiedy już wyrosła przyrządziły sałatkę z nowalijek z wykorzystaniem rzeżuchy. Okazało się, że większość uczniów po raz pierwszy miała okazję poznać smak rzeżuchy, która jest nieocenioną skarbnicą wielu witamin korzystnie wpływających na organizm człowieka.

     • DZIEŃ STRAŻAKA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

     • Gdy dorosnę będę strażakiem! - Marzenia dzieci z Oddziału Przedszkolnego

      W tym tygodniu przedszkolaki naszej szkoły na zajęciach z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa poznały ’’Pracę strażaka’’. Inspiracją do naśladowania tego zawodu stał się dla nich mały Wojtek bohater bajki Czesława Janczarskiego "Jak Wojtek został strażakiem". W pracach plastycznych dzieci ukazały swoją kreatywną dojrzałość. Z pewnością w przyszłości będą strażakami i będą jeździć tak pięknym wozem strażackim jaki zrobiły.

     • STYPENDIA DLA UZDOLNIONYCH UCZNIÓW

      • Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Sami dla Siebie” w Gorzycach ogłasza nabór wniosków o przyznanie stypendium z Funduszu Stypendialnego „Młodzi Zdolni”.

      • Celem Funduszu Stypendialnego „Młodzi Zdolni” jest promowanie młodzieży szczególnie uzdolnionej. Osoby zainteresowane udziałem w programie powinny złożyć wnioski o przyznanie stypendium w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach do 24 maja 2022 r. do godz. 15.00.

       O stypendium mogą ubiegać się uczniowie szkół podstawowych klas IV-VIII oraz szkół średnich stale zamieszkali na terenie gminy Gorzyce.

       Kandydaci ubiegający się o stypendium wini legitymować się średnią ocen na świadectwie z ostatniego roku nie niższą niż 3.0, wzorową, bardzo dobrą lub dobrą oceną z zachowania, posiadać udokumentowane szczególne osiągnięcia naukowe, sportowe lub artystyczne. Do wniosku należy dołączyć plan rozwoju na 1 rok, z uwzględnieniem finansowania z Funduszu Stypendialnego. Dodatkowo każdy uczeń winien przesłać również swoją autoprezentację w formie wideo.

       Regulamin funduszu stypendialnego wraz z wnioskiem dostępny jest na stronie internetowej szkoły. Dokumenty można pobrać również w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 2 w Gorzycach.

       Fundusz stypendialny tworzą darowizny od firm i osób prywatnych. Do tej pory Fundusz wspierały m.in. Fundacja „Ukryte Talenty”, Alumetal, Federal Mogul, PHU Czerwiński oraz firma Beton-Bud.

       Firmy i osoby prywatne, które chciałyby przekazać darowizny na ten cel, mogą kontaktować się z przedstawicielami Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Sami dla Siebie” lub dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach.

       W ramach programu od 2016 roku przyznano 48 stypendiów oraz 3 stypendia specjalne. Wysokość przyznanego wsparcia na rozwój intelektualny jest różna i zależna od budżetu, jakim w danym roku dysponuje Fundusz.

       Wręczenie stypendiów odbędzie się na przełomie maja i czerwca br.

     • ROCZNICĄ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

     • W pierwszych dniach maja obchodzimy takie święta jak:

      - Święto Pracy - 1 maja

      - Wstąpienie Polski do UE - 1 maj 2004 roku.

      - Święto Flagi RP - 2 maja

      - Święto Uchwalenia Konstytucji 3 maja.

      W Szkole Podstawowej nr 1 2 maja odbyła się uroczysta akademia z okazji Konstytucji 3 maja i Święta Flagi. Wzięli w niej udział uczniowie naszej szkoły odświętnie ubrani. Uroczystość uświetniły piosenki i wiersze w wykonaniu uczniów. Wszystkim zebranym uroczystość bardzo się podobała.

     • ZAKOŃCZENIE NAUKI PŁYWANIA PRZEZ UCZNIÓW KLASY 3

     • Uczniowie klasy III zakończyli udział w projekcie powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”, który realizowany był na krytej pływalni "Błękitna fala" w Sandomierzu. Zajęcia odbywały się od lutego do maja w wymiarze 2 godzin tygodniowo. Lekcje pływania były bezpłatne. 

      Istotą programu „Umiem pływać” było nabycie podstawowych umiejętności pływackich. Podczas zajęć uczniowie oswajali się z wodą, nauczyli się w odpowiedzialny i bezpieczny sposób korzystać z basenu, poznawali tajniki pływania, rozwijali i podnosili swoją sprawność fizyczną, a także mieli możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu i dobrej zabawy.

      Mamy nadzieję, że udział w projekcie zachęcił dzieci do aktywnego stylu życia i systematycznego uprawiania sportu w wolnym czasie.

     • ŚWIĘTO FLAGI W KLASIE 3

     • 2 maja w całym kraju obchodzimy Dzień Flagi Państwowej Rzeczpospolitej Polskiej. Główną rolą tego święta jest popularyzowanie wiedzy o symbolach narodowych i polskiej tożsamości.

      Uczniowie klasy 3 wykonali własnoręcznie flagi Polski. Dodatkowo słodką niespodziankę w postaci ciasteczek w kształcie konturu Polski z namalowaną flagą przygotowały tradycyjnie już - Zosia Tabor razem ze swoją mamą Joanną.

      🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱

     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

     • W ramach szkolnych obchodów Dnia Ziemi zorganizowano konkurs dla uczniów klas "0" - IV na oryginalny strój wykonany z surowców wtórnych.

      W konkursie udział wzięło 12 chłopców i 7 dziewczynek. Jak zawsze pomysłowość dzieci i ich rodziców nie znała granic.

      26 kwietnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród i dyplomów. Wyłonienie zwycięzców nie było łatwe. Jury postanowiło wyróżnić 11 najbardziej oryginalnych i ciekawych strojów.

      Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez panią dyrektor - Lucynę Pacurę oraz Radę Rodziców za co serdecznie dziękujemy.

      Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych!

     • HAPPENING EKOLOGICZNY SP1

     • W dniu ŚWIĘTA ZIEMI na placu szkolnym uroczystoście w obecności całej społeczności szkolnej pani dyrektor szkoły - Lucyna Pacura i pan konserwator - Marek Chruściel zasadzili magnolię ufundowaną przez Urząd Gminy Gorzyce.

      Następnie uczniowie klas "0" - VIII razem z panią dyrektor i nauczycielami wyruszyli barwym korowodem ulicą Szkolną i Sandomierską.

      Dzieci i młodzież szkolna niosły plakaty i transparenty z ekologicznymi hasłami zachęcające mieszkańców do zachowań proekologicznych i dbania o nasze środowisko. Tradycyjnie korowód przemaszerował pod urząd gminy, gdzie do uczniów wyszła zastępca wójta pani Lucyna Matyka oraz pracownicy gminy.

      Podejmowane przez uczniów i nauczycieli działania przynoszą pozytywne skutki. Zwiększa się świadomość ekologiczna uczniów, rodziców i mieszkańców naszej miejscowości.

     • SZKOLNY POKAZ MODY EKOLOGICZNEJ

     •  22 kwietnia kwietnia z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi odbył się Ekologiczny Pokaz Mody, w którym udział wzięli uczniowie klas "0" - IV. Wśród uczestników było 7 modelek i 11 modeli.

      Uczniowie zaprezentowali stroje, które wyróżniały się oryginalnością, pomysłowością oraz dbałością wykonania w najmniejszym szczególe. Do ich wykonania użyli m. in. gazet, plastikowych nakrętek, foli bąbelkowej, kartonów, płyt CD. Modelki i modele prezentowali swoje stroje przy dźwiękach muzyki czując się jak na prawdziwym wybiegu.

      Za oryginalność pomysłów należą się podziękowania rodzicom, którzy włączyli się w to dzieło. Niepowtarzalne kreacje mogłyby być inspiracją dla profesjonalnych projektantów mody.

     • DZIEŃ ZIEMI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

     • Przedszkolaki także uczą się, jak żyć ekologicznie. W piątek, 22 kwietnia zastanawiały się, jak chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny.

      Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Ziemi oraz poznały zasady recyklingu. Na koniec wykonały pracę plastyczną oraz obiecały dbać o Ziemię i zachęcać do tego innych.