• Piernikowy zawrót głowy w SP1 Gorzyce

          • W naszej szkole zapanowała świąteczna atmosfera. Wszędzie unosił się słodki zapach pierników i goździków, tworząc aurę magicznego czasu. Uczniowie klas od 0 do 5 z pasją angażowali się w prace kulinarno-cukiernicze, wyrabiając, formując i wypiekając ciasteczka piernikowe. Po upieczeniu, pierniczki były dziełami sztuki ozdobionymi lukrem i kolorową posypką, gotowe, by udekorować świąteczne drzewko. Te warsztaty były nie tylko okazją do kreatywnej zabawy, ale także źródłem ogromnej radości i satysfakcji dla wszystkich uczestników. To właśnie takie chwile sprawiają, że święta nabierają magicznego blasku i niezapomnianego wdzięku. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!

          • Warsztaty mydlarnia w klasie VII i VIII

          • Uczniowie klasy VII i VIII na lekcjach chemii uczestniczyli w warsztatach tworzenia niepowtarzalnych, własnoręcznych mydełek glicerynowych. Dowiedzieli się o historii powstawania mydła, o ich składzie chemicznym. Samodzielnie komponowali kształty, zapach i kolor. Tak przygotowane mydełka zostały zapakowane w estetyczne opakowania. Powstałe produkty mogą służyć do pielęgnacji skóry oraz do dekoracji pomieszczeń domowych.

          • Wycieczka do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie

          • 18 i 19 grudnia uczniowie naszej szkoły wybrali się do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Jest to fantastyczne, niemal bajkowe i pozytywne miejsce. Przewodnik oprowadził uczniów po muzeum. Pokazał dmuchanie i srebrzenie bombek oraz zaprowadził do dekoratorki. Uczniowie podczas warsztatów własnoręcznie ozdabiali bombkę. Wszyscy wrócili zadowoleni z wycieczki w nastroju Bożego Narodzenia.

          • Uczniowie z klas I-VI świętowali Mikołajki

          • W dniach 4-5 grudnia uczniowie z klas I-VI wybrały się do kina Helios w Stalowej Woli pod opieką wychowawców i nauczycieli aby celebrować Mikołajki.

            Klasy IV-VI miały okazję zanurzyć się w klimacie świątecznym podczas seansu filmowego „Jak zostać Świętym Mikołajem ” a najmłodsi, czyli klasy I-III bawiły się przy przygodach „Trolli 3”.

            To był radosny czas pełen śmiechu i magii kina. Nie magia Mikołajek towarzyszy nam przez cały grudzień!

          • Andrzejki 2023

          • W Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach dzień 30 listopada 2023 był pełen radości i zabawy. Młodsze klasy (0-3) cieszyły się andrzejkowymi wróżbami oraz przysmakami oferowanymi przez rodziców. Równocześnie na sali gimnastycznej trwały animacje, tańce i różne zabawy. Po południu, inicjatywę przejęły starsze klasy, kontynuując taneczne rytmy w sali gimnastycznej, a w klasach czekały przysmaki od rodziców. Wyjątkowym dodatkiem do imprezy była przygotowana specjalnie ścianka do pamiątkowych zdjęć, która wzbogaciła atmosferę wydarzenia. Wyrażamy serdeczne podziękowania dla Państwa Agnieszki i Roberta Bernatów za stworzenie konstrukcji umożliwiającej realizację pomysłów Samorządu Uczniowskiego.

          • Wieczornica 2023

          • 10 listopada 2023r. w murach naszej szkoły po raz dwudziesty odbyła się Wieczornica Niepodległościowa pod hasłem „Wolność - kocham i rozumiem”. Po krótkim przemówieniu Dyrektora szkoły uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny. Po występie odbyło się wręczenie nagród w V Gminnym Konkursie Plastycznym pt. „Barwy Niepodległości”, nad którym honorowy patronat objął Wójt Gminy Gorzyce Leszek Surdy. Wieczornicę zwieńczyło wspólne biesiadowanie.

            Słowa podziękowania

            Za przygotowanie uczniów do występu:

            p. Krystynie Rybak

            p. Beacie Szczypień

            p. Elżbiecie Jabłońskiej-Krysa

            p.Marcie Węglarskiej

            p. Agacie Ozga

            p. Tomaszowi Śpiewakowi

            Za pomoc w organizacji Wieczornicy:

            Wójtowi Gminy Gorzyce Leszkowi Surdemu Gorzyce

            Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Gorzycach. Gok Gorzyce

            Strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzycach OSP Gorzyce

            Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Trześni.

            Radzie Rodziców.

            Ks. dr. Mariuszowi Kozłowskiemu.

            Nauczycielom, pracownikom szkoły

            Kołu Gospodyń Wiejskich w Gorzycach Koło Gospodyń Wiejskich-Gorzyce

            Zakładowi gastronomicznemu „Kuchnia u Gajdy”. Kuchnia U GAJDY - Gorzyce - domowe, smaczne dania

            Stowarzyszeniu Historyczno-Rekonstrukcyjnemu „Lanca” z Gorzyc

            Za wsparcie finansowe:

            Staroście Powiatu Tarnobrzeskiego panu Jerzemu Sudołowi.

            Panu Adamowi Krępie prezesowi firmy Tenneco Gorzyce.

            Państwu Bożenie i Józefowi Chojnackim

            Panu Andrzejowi Partyce Kamieniarstwo-Partyka

            Panu Adamowi Łabudzie

            Państwu Ewelinie i Przemysławowi Czerwińskim F.H.U Czerwiński&Piaskownia Wrzawy

            Panu Tadeuszowi Rękasowi

            Państwu Paulinie i Damianowi Rojkom BUDOexpert Damian ROJEK

            Panu Marianowi Sikorze Sikorka.net - Drewniane mapy świata

            Państwu Annie i Tomaszowi Korgom.

            Pani Teresie Lipińskiej

            Pani Alicji Wydrze

          • „Smaki jesieni”

          • Jesień w pełni zaznaczyła swoją obecność w kalendarzu i warunkach pogodowych, zaskakując również uczniów z klasy III. W tym roku Pani Jesień przygotowała dla dzieci wielką niespodziankę. Już od samego rana w klasie panowało niezwykłe poruszenie. Uczniowie, podsumowując tematy związane z darami jesieni, przemienili się w prawdziwych mistrzów kulinarnych i przygotowali pyszny sok à la Kubuś, wykorzystując smaczne jabłka, słodkie marchewki, banany i soczyste cytryny. To była prawdziwa bomba witaminowa. Ponadto, po szkolnym korytarzu unosił się zapach pieczonego ciasta ze śliwkami.

            Uczniowie podeszli do tego zadania z wielkim zaangażowaniem. Każdy z nich był w pełni przygotowany do zajęć. Po odpowiednim przygotowaniu stanowisk i dokładnym umyciu rąk uczniowie przystąpili do pracy. Chłopcy zajęli się obrabianiem śliwek, podczas gdy dziewczynki wyrabiały ciasto. Kroiły, mieszały i próbowały, aż powstały smaczne i estetyczne jesienne przysmaki.

            Najbardziej radosnym momentem był czas degustacji – trudno było się powstrzymać przed skosztowaniem takich przysmaków. Każdy z nich był wyjątkowo smakowity.

            Takie zajęcia, które integrują naukę z praktycznymi doświadczeniami, nie tylko przyczyniają się do rozwoju uczniów, ale również dostarczają przyjemności i inspiracji do kolejnych działań. Jeśli jeszcze pojawi się fascynujący temat w podręcznikach z pewnością, będziemy gotowi do ponownego podjęcia kulinarnego wyzwania

          • Pasowanie na przedszkolaka

          • Pasowanie na Przedszkolaka to wyjątkowy i przełomowy moment w życiu małego dziecka. 20 października 2023r. przedszkolaki naszej szkoły złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane przez Dyrektora na przedszkolaków starszaków.

            W przepięknej morskiej scenerii i bogatej części artystycznej dzieci udały się w podróż morską, która była symbolicznym odzwierciedleniem podróży jaką mały przedszkolak rozpoczyna w świecie nauki, zabawy i społecznej integracji.

            Na pamiątkę uroczystości dzieci otrzymały pamiątkowe morskie dyplomy, medale ‘’Super Marynarz’’ oraz upominki od rodziców i klasy III, która według tradycji szkolnej przywitała przedszkolaków.

            W sali zajęć na dzieci czekała słodka niespodzianka ‘’Morski tort’’. Przedszkolaki nie zapomniały również o upominkach. Z podróży morskiej Panu Dyrektorowi, rodzicom i wychowawcom przywiozły złotą rybkę, żeby spełniała na co dzień wszystkie najskrytsze marzenia.

          • Wycieczka szkolna - Kolbuszowa - Łańcut

          • W dniu 24.10.2023 r. uczniowie klas IV,V,VI,VII i VIII uczestniczyli w wycieczce szkolnej Kolbuszowa - Łańcut. Około godziny 9-tej przyjechaliśmy do skansenu w Kolbuszowej gdzie zwiedzaliśmy z przewodnikiem Muzeum Kultury Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków. Znajduje się tu ponad 80 obiektów dużej i małej architektury drewnianej. Mogliśmy zobaczyć chałupy, budynki inwentarskie (stajnie, obory, chlewy, kurniki), stodoły, spichlerze, szkołę, karczmę, a także okazały kościół pw. św. Marka Ewangelisty. Po zwiedzeniu uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjnych „Ziarnko do ziarnka” w czasie, których uczniowie poznali narzędzia i sprzęty służące do obróbki zboża, a także nauczyli się rozróżniać różne jego gatunki. Na koniec upiekliśmy tradycyjny przysmak – proziaki, oraz delektowaliśmy się smakiem wiejskiego chleba z masłem. Około południa pojechaliśmy na obiad do restauracji McDonald’. Po zjedzeniu i odpoczynku udaliśmy się do Łańcuta. Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. To wszystko mieliśmy możliwość oglądać i podziwiać. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Gorzyc.

          • Dzień Nauczyciela

          • 13 października 2023 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku przypadła również 250 rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej. To szczególne święto nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły. Uczniowie pod opieką nauczycieli: Beaty Wolak, Justyny Tuderek, Elżbiety Jabłońskiej- Krysy, Kingi Roszuk oraz Tomasza Śpiewaka, przygotowali program artystyczny, aby w ten sposób podziękować za pracę włożoną w kształtowanie młodych umysłów oraz przewodnictwo na niezwykle trudnej drodze do zdobywania wiedzy. Specjalne słodkie podziękowanie przekazali również uczniowie Samorządu Uczniowskiego pod opieką pani Marty Węglarskiej, która przygotowała również prezentację zdjęć nauczycieli pod tytułem „Twoja twarz wygląda znajomo”.

          • Wycieczka klasy pierwszej i drugiej do „Szczęśliwej Zagrody” w Skowierzynie

          • 9 października 2023 roku uczniowie klasy pierwszej i drugiej wybrali się na wycieczkę do „Szczęśliwej Zagrody” w Skowierzynie. Pobyt w gospodarstwie gdzie królują zwierzęta dostarczył dzieciom niesamowitych wrażeń. To, że mogły je karmić, trzymać na kolanach, głaskać sprawiło im wiele radości. Dla niektórych dzieci był to pierwszy kontakt z żywymi zwierzętami takimi jak: alpaki, świnki morskie, kozy, osiołki, króliki. Ogromnym powodzeniem wśród dzieci cieszyły się również koty i pies. Dużo przyjemności sprawiło dzieciom samodzielne pieczenie kiełbasek nad ogniskiem i oczywiście wata cukrowa serwowana przez gospodynię „Szczęśliwej Zagrody”.

          • Pasowanie na ucznia

          • 6 października 2023 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia pierwszej klasy. Tego dnia dzieci zostały przyjęte do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach. Podczas ceremoni pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektora Szkoły. Pierwszoklasiści przyrzekali być dobrymi i pilnymi uczniami, oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy i upominki.

            Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów

          • Wybory do Samorządu Szkolnego

          • 22 września bieżącego roku miały miejsce się wybory na stanowisko Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Przed głosowaniem odbyła się kampania wyborcza, w trakcie której kandydatki starały się przekonać uczniów, że są najlepszymi kandydatkami na to stanowisko. Szkolna Komisja Wyborcza, działająca pod nadzorem nauczycieli, zaprosiła uczniów z różnych klas do oddania głosu na swoje ulubione kandydatki. Każdy pracownik szkoły i uczeń otrzymał kartę do głosowania, aby wyrazić swoją wolę w sposób demokratyczny. Wyniki głosowania zostały natychmiast podliczone, a komisja ogłosiła wyniki na tablicy ogłoszeń Samorządu Uczniowskiego. W rezultacie Przewodniczącą Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. A. Osetka w Gorzycach została Agata Witkowska, a jej zastępcą Karolina Śpiewak.

            Gratulujemy nowemu Samorządowi i mamy nadzieję, że swoimi interesującymi pomysłami szybko zdobędzie on sympatię społeczności szkolnej i lokalnej

          • V Gminny Konkurs Plastyczny pt. "Barwy Niepodległości"

          • REGULAMIN


            Organizator konkursu: Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach, ul. Szkolna 45, 39 432
            tel. (015) 836 28 14, e mail szkoły: psp_gorzyce1@interia.pl
            Tematyka prac konkursowych: Uczestnicy wykonują prace plastyczne o tematyce patriotycznej nawiązujące do Narodowego Święta Niepodległości (droga Polski do odzyskania niepodległości, symbole narodowe, postacie zaangażowane w walkę o niepodległość, piękno polskiego krajobrazu, pejzaż z „motywami polskimi”).
            Celem konkursu jest propagowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie wrażliwości na piękno naszej Ojczyzny oraz prezentacja możliwości twórczych uczestników konkursu.
            Warunki uczestnictwa:
            1. Uczestnicy: I kategoria wiekowa: klasy 0 IV , II kategoria wiekowa: klasy V VIII
            2. Każdy uczestnik może dostarczyć na konkurs jedną pracę wykonaną techniką dowolną. Praca powinna być oryginalnym projektem autora, powinna być wykonana samodzielnie i indywidualnie.
            3. Technika wykonania pracy plastycznej: dowolna
            4. Formaty prac malarskich: A4
            5. Dostarczona praca plastyczna powinna być podpisana z tyłu literami drukowanymi według wzoru.
            6. Termin dostarczenia prac: 31.10.2023 r.
            7. Nagrody: Laureaci otrzymają dyplomy, nagrody rzeczowe. (I III miejsce oraz wyróżnienie w I i II kat. wiekowej)
            8. Prace plastyczne dostarczone na konkurs przechodzą na własność organizatora, który zastrzega sobie prawo do ich reprodukcji, publikacji i ekspozycji bez zgody autora. Zgłoszenie udziału w konkursie jest równoznaczne
            z wyrażeniem zgody na prawo do rejestracji dowolną techniką zapisu.
            9. Informacje o konkursie pod nr tel. 603 244 668.


            ZAŁĄCZNIK (proszę przykleić z tyłu pracy)
            Imię i nazwisko autora................................................................................................ Klasa....................
            Nauczyciel nadzorujący............................................................................................................................
            Szkoła (nazwa, adres, telefon, e mail) .....................................................................................................
            ...................................................................................................................................................................
            ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH
            Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych uczestnika konkursu …………………………………………………..
            (imię i nazwisko ucznia)
            w celach wynikających z regulaminu konkursu plastycznego, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r.
            o ochronie danych osobowych (Dz. U. 1997, Nr 133, poz. 883 z późniejszymi zmianami). Poprzez przekazanie pracy na konkurs nieodpłatnie przenoszę na organizatora wszelkie prawa majątkowe do niej na wszystkich polach eksploatacji, o których mowa w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ( Dz. U. 2000, Nr 80, poz. 904 z późniejszymi zmianami).
            .............................................................................
            (data, podpis rodzica lub opiekuna prawnego)

          • Piwniczna-Zdrój

          • Tegoroczny jesienny wyjazd na Zieloną Szkołę postanowiliśmy spędzić w Domu Wczasów Dziecięcych w Piwnicznej Zdroju w Beskidzie Sądeckim, na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

            Nasza grupa składała się z 44 uczniów klas II- VIII i 4 osób opieki pedagogicznej. Większość uczestników po raz pierwszy w swoim życiu opuszczała swoich ukochanych rodziców i dom rodzinny na całe 5 dni.

            Pobyt zaczęliśmy od rekonesansu po Piwnicznej. Wieczorem wzięliśmy udział w turnieju gier i zabaw integracyjnych pod hasłem: „W zdrowym ciele zdrowy duch”.

            Drugi dzień postanowiliśmy poświęcić na całodniowy wyjazd do Krynicy Zdrój. Wybór tej miejscowości nie był przypadkowy. Krynica Górska – to perła polskich uzdrowisk o szczególnych walorach klimatycznych, leczniczych, turystycznych, rekreacyjnych i sportowych. Jest tam wiele urzekających miejsc i atrakcji turystycznych. Pierwszym punktem był wyjazd kolejką krzesełkową do Ścieżki w Koronach Drzew, która pełni nie tylko funkcję widokową ale i dydaktyczną. Następnie wyjechaliśmy koleją gondolową na Górę Parkową (732 m n.p.m.) podziwiając panoramę miasta. Skorzystaliśmy tam z atrakcji o nazwie "Rajskie ślizgawki”. Po zejściu z Góry Parkowej, spacerowaliśmy po deptaku pięknego Parku Zdrojowego, oglądaliśmy ciekawe "rzeźby kwiatowe", których nie brak w tym rejonie, a które zrobiły na wszystkich duże wrażenie. Oczywiście głównym punktem pobytu w Krynicy była wizyta w pełnej zieleni Pijalni Głównej wód mineralnych. Tu też degustowaliśmy i zaopatrzyliśmy się w wodę zdrojową dla naszych rodzin oraz pamiątki. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Zabawek, w którym dowiedzieliśmy się jakimi zabawkami bawili się nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie. Po powrocie zjedliśmy obiadokolację i udaliśmy się na krótki odpoczynek, po którym odbył się wieczór filmowy.

            Trzeciego dnia przemierzyliśmy miasteczko wszerz i wzdłuż, zwiedziliśmy Muzeum Regionalne. Poznaliśmy tam życie i tradycje Czarnych Górali. Po powrocie ćwiczyliśmy na siłowni a wieczorem zjedliśmy kulinarną niespodziankę – pyszną pizzę.

            Przedostatni dzień wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę na Kicarz poznając pasma i szczyty Beskidu Sądeckiego. Następnie odbywały się aktywności na świeżym powietrzu, ognisko z pieczonymi kiełbaskami oraz dyskoteka.

            Ostatniego dnia odbyła się piesza wycieczka szlakiem turystycznym na Węgielnik, gdzie podziwialiśmy faunę i florę Beskidu Sądeckiego. Był to również dzień na podsumowania i wyróżnienia w postaci dyplomów. Otrzymaliśmy ich bardzo dużo i byliśmy z siebie zadowoleni aż miło! Pękaliśmy wprost z dumy pośród słów uznania i pochwał ze strony kadry z DWD.

            Zielona Szkoła dała nam okazję do wszechstronnego rozwoju, bo oprócz aktywności odbyły się konkursy wiedzy o historii Piwnicznej.

            To był cudownie spędzony czas przy pięknej pogodzie! Mamy nadzieję, że jeszcze się powtórzy…

          • Dzień Patrona

          • 22 września 2023 roku w murach naszej placówki świętowaliśmy Dzień Patrona. Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. z uczestnictwem pocztów sztandarowych, co napełniło nas poczuciem wspólnoty i szacunku do tradycji. Po zakończeniu liturgii udaliśmy się na cmentarz, gdzie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na grobie ks. Adama Osetka, aby oddać mu cześć i uczcić jego pamięć.

            Następnie powróciliśmy do szkoły, gdzie mieliśmy przyjemność wysłuchać montażu słowno-muzycznego w wykonaniu klasy II, poprzedzonego krótkim wystąpieniem Dyrektora, który przypomniał wszystkim zgromadzonym zasługi ks. Adama Osetka. Charakter wykonania montażu słowno-muzycznego w pełni oddał atmosferę tego wyjątkowego dnia.

          • SPRZĄTANIE ŚWIATA

          • W Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach już po raz 30 została przeprowadzona akcja pt. SPRZĄTANIE ŚWIATA. Organizatorem akcji była fundacja Nasza Ziemia. Tegorocznym hasłem akcji było „SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI”. W sprzątaniu wzięły udział wszystkie klasy pod opieką wychowawców. Wysprzątano ulice: Stawową, Krętą, Szkolną, Odlewników, Pańską, Sandomierską, Jana Krzemińskiego oraz teren wokół szkoły. Zebrane śmieci złożono w miejscach wyznaczonych przez Zakład Gospodarki Komunalnej . Akcję zorganizowano w porozumieniu z Urzędem Gminy.

          • Wycieczka szkolna - Lublin - Majdanek

          • 18 września 2023r. uczniowie klas VI-VIII pojechali na wycieczkę szkolną do Lublina. Zapoznali się z historią miasta na tle zabytków Wzgórza Zamkowego. Przechadzając się po Starym Mieście, słuchali opowieści i legend lubelskich. Mieli możliwość podziwiania panoramy Lublina z Wieży zamkowej oraz obejrzenia wystaw historycznych znajdujących się wewnątrz baszty.

            Zwieńczeniem wycieczki była przejmująca wizyta w Państwowym Muzeum na Majdanku - Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady. Pobyt w muzeum wywarł duże wrażenie na uczniach.

            Wycieczka była niezapomniana i była dobrym wstępem do omawianej historii i literatury dotyczącej II Wojny Światowej.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach
      • (015) 836-28-14
      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach, ul. Szkolna 45, 39-432 Gorzyce Poland
      • mgr Piotr Elżakowski
      • mgr Dorota Kaczor
  • Nasze media społecznościowe

  • Galeria zdjęć

      brak danych