• KONKURS "BARWY NIEPODLEGŁOŚCI"

     • Rozstrzygnięcie II Gminnego Konkursu Plastycznego

      BARWY NIEPODLEGŁOŚCI

           W dniu 8.11.2019 podczas uroczystej akademii z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości  w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach odbyło się wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcom II Gminnego Konkursu Plastycznego „BARWY NIEPODLEGŁOŚCI” pod honorowym patronatem Wójta Gminy Gorzyce.

      Celem konkursu było propagowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, pobudzanie wrażliwości na piękno naszej Ojczyzny oraz prezentacja możliwości twórczych uczestników konkursu.

                 W konkursie udział wzięło łącznie w dwóch kategoriach wiekowych  96 uczniów
       z przedszkoli i szkół podstawowych gminy Gorzyce.

          W dniu 4.11.2019 jury konkursowe (w składzie: przewodniczący ks. Mariusz Kozłowski, Pani Lucyna Pacura , Pani Monika Zając) postanowiło przyznać nagrody w dwóch kategoriach wiekowych.

      W I kategorii (5-10 lat) I miejsce zdobyła Nikola Kocur ze Szkoły Podstawowej nr 2 im Jana Pawła w Gorzycach, II miejsce –  Malwina Jurek ze Szkoły Podstawowej nr 2 im Jana Pawła w Gorzycach i  Zofia Tabor ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks Adama Osetka w Gorzycach, III miejsca nie przyznano, wyróżnienie zdobyli  Julia Pikus ze Szkoły Podstawowej nr 2 im Jana Pawła w Gorzycach, Mikołaj Lewandowski i Amelia Wójcik ze Szkoły Podstawowej nr 1. ks Adama Osetka w Gorzycach.

       W  II kategorii (11-16 lat) I miejsce zdobył Kacper Koper ze Szkoły Podstawowej nr 2 im Jana Pawła w Gorzycach, II miejsca nie przyznano, III miejsce równorzędnie przyznano Szymonowi Węglarskiemu i Michałowi Mielnikowi  ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks Adama Osetka w Gorzycach, wyróżnienie zdobył Jakub Ziółkowski ze Szkoły Podstawowej w Trześni.

       Gratulujemy zwycięzcom

      oraz dziękujemy wszystkim nauczycielom za zainteresowanie konkursem i opiekę artystyczną: Pani Elżbiecie Jabłońskiej – Krysa, Pani Zenobii Gilewskiej, Pani Małgorzacie Bodzioch, Pani Małgorzacie Kotwicy, Pani Jolancie Strzeszewskiej,  Pani Alinie Piwowar,  Pani Bożenie Grobelskiej, Pani Beacie Golec, Pani Danucie Laskowskiej, Pani Ewie Biłejszys, Pani Wisławie Duszkiewicz, Pani Małgorzacie Wryk, Małgorzacie Szymczyk, Pani Jolancie Tutak, Pani Małgorzacie Trojanowskiej, Pani Paulinie Kuli, Pani Urszuli Motyce, Pani Teresie Bożek, Pani Bogusławie Chmiel,  Pani Ninie Złotek.

     • "DLA CIEBIE POLSKO"

     • Dnia 8 listopada 2019r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości. Tradycyjnie już 15. raz była to impreza środowiskowa.

      Uczniowie zaprezentowali program poetycko – muzyczny pt. „DLA CIEBIE POLSKO” przygotowany przez p. Krystynę Rybak, p. Beatę Wolak, p. Elżbietę Jabłońską – Krysę i p. Beatę Szczypień.

      Po akademii zaproszeni Goście oraz licznie przybyli mieszkańcy Gorzyc zaśpiewali wiązankę pieśni żołnierskich i legionowych.

      Wieczór zakończył się poczęstunkiem oraz tradycyjną grochówką.

     • Poznajemy kulturę Japonii

     • Uczniowie z klas V i VI biorą udział w zajęciach kulturoznawczych z elementami nauki j. japońskiego. W trakcie jednych z lekcji uczniowie poznali tradycyjne stroje państw Azji Wschodniej oraz mieli możliwość ubrania nieformalnego kimona japońskiego, czyli yukaty. Docenili piękno tego stroju oraz przekonali się o tym, jak skomplikowany jest proces jego zakładania. Na koniec wykonali papierowe laleczki w kimonach

     • Już uczniowie

     • Pierwszoklasiści z naszej szkoły są pełnoprawnymi uczniami. W dniu 17 października  2019r. odbyło się pasowanie na ucznia. Był to wyjątkowy dzień, w którym oprócz rodziców, dziadków, nauczycieli i uczniów była pani Wójt Lucyna Motyka oraz ks. proboszcz Mariusz Kozłowski.

      Uroczystość prowadziła przewodnicząca szkoły Emilia Krzemińska.

      Pod kierunkiem pani Jolanty Strzeszewskiej uczniowie klasy VII przygotowali otrzęsiny klasy I oraz przedstawienie klasy I. Zgodnie z tradycjami pierwszoklasiści musieli się wykazać swoimi umiejętnościami recytatorskimi oraz muzycznymi.

      Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Lucyna Pacura pasowała dzieci na uczniów.

      Na zakończenie wszyscy uczniowie klasy I otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki, anioły, kalendarze oraz słodkości.

      Po części oficjalnej uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z rodzicami i zaproszonymi gośćmi udali się w radosnych nastrojach do pięknie wystrojonej  Sali na słodki poczęstunek.

     • W Sandomierzu

     • W dniu 10 października br. Uczniowie kl. V uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza. Ładna pogoda i wyjątkowo ciepły dzień sprawił, że mogliśmy w pełni cieszyć się z tego wyjazdu. Pierwszym punktem zwiedzania była Podziemna Trasa Turystyczna o długości 470 m, która jest bardzo zróżnicowaną pod względem głębokości dochodzącej do 12 m poniżej poziomu rynku. Sandomierskie lochy owiane są wieloma legendami, które przekazał nam przewodnik podczas zwiedzania. Następnym punktem naszego zwiedzania było Muzeum, Figur Woskowych Ojca Mateusza. Obejrzeliśmy figury woskowe głównych bohaterów serialu Ojciec Mateusz oraz są odwzorowane wnętrza: serialowej plebanii, kościoła, celi aresztu, gabinetu biskupa czy wnętrze komisariatu policji Sandomierz. Młodzież miała jeszcze okazję zobaczyć kilka zabytków tego urokliwego miasta tj. wspaniała architektura Zamku ukształtowanego na wzór królewskiego Wawelu, Kościół św. Jakuba z XIII, Bramę Opatowską, Ucho Igielne. Zwieńczeniem wycieczki był pyszny obiad przygotowany przez restaurację Trzydziestkę, za co bardzo dziękujemy pani Joannie Burek.

     • Wycieczka do Kina Helios

     • Dnia 04.10.2019r. Oddział przedszkolny wraz z klasą II  wybrały się na wycieczkę do kina Helios w Stalowej Woli.  Dzieci miały okazję obejrzeć komedię animowaną pt. „Angry Birds 2”.

      Film mówi nam o obawach Reda (Czerwonego), że zostanie sam, nikt go nie będzie lubić. Dlatego też potrzebuje on być bohaterem, gdy świnki wysyłają prośbę o rozejm, Red wpierw reaguje przerażeniem. Jak to, to teraz wszyscy będą już żyć szczęśliwie i nie będą potrzebować obrońcy? Co się z nim stanie? Bohater ten będzie musiał więc zrozumieć, że nie musi wszystkiego robić sam, zespołowa praca zwykle przynosi więcej efektów niż załatwianie wszystkiego solo. I że warto po prostu być sobą, zachowywać się porządnie, bo wtedy też wszyscy będą cię lubić. Przy okazji Angry Birds 2 przypomina, że nigdy nie jest za późno, by naprawić dawne błędy oraz że miłość to zdecydowanie nie jest nauka ścisła i nie da się jej zaprogramować algorytmem. 

      Nudy w kinie nie było – dużo wątków, wiele postaci, same atrakcje. Dzieci były zachwycone. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego przedpołudnia. Wyjazdy edukacyjne mają zawsze posmak przygody. Nic więc dziwnego, że wspomnienia o wycieczce i zdarzeniach jej towarzyszących są bardzo trwałe, zapadają głęboko w pamięci na długie lata.

       

     • Zwiedzamy Warszawę

     • W dniach 30.09 - 1.10.2019r., piętnastoosobowa grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy. Razem z kolegami i koleżankami ze szkół w Furmanach i Sokolnikach, chłopcy i dziewczęta zwiedzali stolicę Polski i poznawali jej historię. Pierwszego dnia, mimo deszczowej pogody, zobaczyli najważniejsze miejsca na Warszawskiej Starówce i odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Drugi dzień, przywitał słoneczną pogodą, idealną na spacer po Łazienkach. Następnie uczniowie mogli zobaczyć Stadion Narodowy w pięknych biało-czerwonych barwach. Wycieczkę zakończyło zwiedzanie Zamku Królewskiego. W doskonałych nastrojach, choć nieco zmęczeni, wszyscy cało i zdrowo wrócili do swoich domów. 

     • "Nie zgubić talentu"

     • W Dębicy odbyła się tegoroczna gala „Nie zagubić talentu”, podczas której marszałek województwa Władysław Ortyl wręczył stypendia i nagrody najbardziej uzdolnionym i wyróżniającym się uczniom w regionie. 

      Nagrodzeni stypendyści to w większości finaliści i laureaci ogólnopolskich konkursów i olimpiad przedmiotowych. W tym roku stypendia naukowe przyznano 78 uczniom i absolwentom szkół podstawowych, absolwentom klas gimnazjalnych oraz uczniom szkół ponadpodstawowych.

      Wśród nich znalazł się nasz tegoroczny absolwent,  Aleksander Matyka laureat trzech konkursów przedmiotowych, duma i chluba naszej szkoły. Aleksandrowi życzymy, by  "przenosił góry" w arkanach nauki i zawsze pamiętał o tym, że wyszedł z naszej szkoły. Gratulujemy

     • ZOO i Zamość

     • W dniu 24 września 2019r. uczniowie wraz z nauczycielami klas I – III wybrali się na wycieczkę do Zamościa. W programie wycieczki był pobyt w Ogrodzie Zoologicznym oraz zwiedzanie Starówki.  W ZOO uczniowie wzięli udział w lekcji przyrodniczej, podczas której obejrzeli film o życiu zwierząt, poznali różne gatunki  puszczyków oraz dowiedzieli się  o ich budowie i trybie życia. Następnie mieli okazję obserwować wygląd skrzydeł przy użyciu lup. Potem wraz z przewodnikiem udali się w poszczególne alejki ZOO, aby podglądać wygląd i zachowanie różnych zwierząt. Największym psikus zrobiły żyrafy uciekając przed fotoreporterami. Dzieci zachwycały  żaby, których wygląd był bardzo barwny.

      Po zwiedzeniu ZOO w pięknych jesiennych barwach i promieniach słońca udaliśmy się z przewodnikiem na Starówkę. Tam dowiedzieliśmy, że  Zamość to miasto nazywane „Padwą północy”. Ma  piękną renesansową Starówkę zaprojektowaną na planie gwiazdy. Ponadto Zamość jest drugim pod względem ludności miastem w województwie lubelskim. Byliśmy w Katedrze Zmartwychwstania Pańskiego i podziwialiśmy fortyfikację twierdzy Zamość.

     • 65 rocznica śmierci Patrona szkoły

     • 25 września w naszej szkole uroczyście był obchodzony dzień patrona - ks. Adama Osetka. Po mszy św. , gdzie ks. proboszcz Mariusz Kozłowski nakreślił historię życia tego kapłana, zostały uroczyście złożone kwiaty i zapalone znicze na jego grobie. Kwiaty złożył pan Leszek Surdy - wójt gminy Gorzyce, oraz uczniowie szkoły. W kolejnej części jaką byłą akademia, uczniowie przedstawili przygotowany pod kierunkiem ks. Damiana Szypuły montaż słowno-muzyczny na temat patrona. Był on  połączony z quizem na temat patrona po wcześniej wyświetlonej prezentacji. Najmłodsi uczniowie mieli szanse poznać kilka faktów z życia ks. Adama Osetka, a dla uczniów starszych byłą to dobra lekcja partiotyzmu.  

       

     • Volontario we współpracy z Caritas

     • Ogólnopolska Akcja „Kromka Chleba dla Sąsiada” – Zbiórka Żywności odbywała się w dniach 20-21 września 2019 roku. To już 17 raz, gdy wolontariusze Caritas zbierali trwale zapakowaną żywność, która będzie rozdzielona między osoby starsze, potrzebujące takiej pomocy. W sklepie sieci Biedronka, w sobotę 21 września 2019 r., wolontariusze z naszej szkoły włączyli się w tę akcję, zbierając produkty od klientów. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację i przebieg Akcji „Kromka Chleba dla Sąsiada” – Zbiórka Żywności.

     • DBAMY O ZIEMIĘ

     • 20 września uczniowie naszej szkoły po raz kolejny aktywnie przyłączyli się do akcji „Sprzątania Świata”, której celem jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska.

     • W Gminnej Bibliotece Publicznej

     • W piątek 13 września klasy I-III naszej szkoły wraz z wychowawcami odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Gorzycach. Uczniowie poznali zasady działania biblioteki i czytelni, dowiedzieli się o budowie i rodzajach książek. Pracownice placówki przeczytały  dzieciom bajkę oraz zachęcały do korzystania z księgozbioru wraz z rodzicami.

     • Narodowe czytanie

     • Dnia 6 września 2019 roku uczniowie klasy piątej i siódmej uczestniczyli w Narodowym Czytaniu Noweli Polskich. Akcję zorganizował Dom Kultury w Gorzycach. Uczniowie zapoznali się z treścią nowel: "Katarynka" Bolesława Prusa, "Dobra Pani" Elizy Orzeszkowej i "Dym" Marii Konopnickiej.

     • Odwiedziny policjanta

     • W dniu 10 września uczniów klasy I, II i III odwiedził policjant. Mówił o zasadach bezpiecznego poruszania się w trakcie drogi do szkoły i z niej. Przypomniał też o numerach alarmowych jakie są ważne na wypadek sytuacji zagrażających życiu. UIczulił dzieci, by w godzinach popołudniowych i wieczornych nosiły plecaki ze światełkami odblaskowymi, a na kurtkach posiadały zabezpieczenia odblaskowe. 

     • Witaj szkoło....

     • 2 września 2019r. po uroczystej mszy świętej w Kościele parafialnym w Gorzycach nastąpiła inauguracja nowego roku szkolnego. Wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli uroczyście przywitała pani Dyrektor Lucyna Pacura. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, odśpiewaniu hymnu narodowego nastąpiło przekazanie rodzicom ważnych informacji dotyczących prawidłowego funkcjonowania szkoły. Na koniec pani Dyrektor życzyła uczniom sukcesów i radości w nowym roku. Odbyły się też pierwsze lekcje wychowawcze.