I miejsce - Agatka Witkowska kl. II, Karol Tomaszewski kl. VI
II miejsce - Zuzanna Łukawska kl. VIII, Oliwia Laskowska kl. VIII
III miejsce - Nikola Góral kl. VIII
Serdecznie gratulujemy!
I miejsce - Agatka Witkowska kl. II, Karol Tomaszewski kl. VI
II miejsce - Zuzanna Łukawska kl. VIII, Oliwia Laskowska kl. VIII
III miejsce - Nikola Góral kl. VIII
Serdecznie gratulujemy!
W dniach 13.11. – 16.11. br. w naszej szkole odbywa się kiermasz książek, na którym uczniowie mogą w przystępnych cenach zakupić ciekawe książki, atlasy i albumy. Przedsięwzięcie, które już po raz kolejny jest realizowane w szkole, ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Koordynatorem akcji jest mgr Beata Szczypień.
Zachęcajmy nasze dzieci do czytania, które w dobie wszechobecnej elektroniki zeszło na drugi plan. To książka wzbogaca nasze słownictwo, poszerza świadomość o świecie, a przede wszystkim uczy poznania dobra i zła, a co za tym idzie kształtuje młodego człowieka.
Pamiętajmy o tym!
Dnia 13 listopada br. społeczność uczniowska, dyrekcja szkoły i nauczyciele uczestniczyli w uroczystej akademii, by uczcić 100 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu i wprowadzeniu sztandaru nastąpiła krótka lekcja historii przybliżająca czasy, w których Polska walczyła o upragnioną wolność. Nastroje i emocje tamtej epoki zostały przywołane dzięki patriotycznym pieśniom w wykonaniu szkolnego chóru oraz wersom poezji zaprezentowanej przez recytatorów. Podniosła atmosfera tego dnia została podkreślona uroczystym ubiorem całej społeczności szkolnej.
Corocznym uczestnictwem naszej szkoły w obchodach Święta Niepodległości dajemy świadectwo pamięci o tych, którzy oddali swe życie dla wolnej Polski, w której żyjemy.
„Wolność- to nie cel lecz szansa by spełnić najpiękniejsze sny, marzenia....Wolność brzmi, jak radosny ludzi śmiech, którzy wolność swą zdobyli na obronę.....”.
11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Z tej okazji 9 listopada w godzinach popołudniowych w naszej szkole odbyła się akademia przygotowana dla społeczności lokalnej. Uroczystość, swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście, a wśród nich: starosta powiatu tarnobrzeskiego, radni powiatowi, wójt gminy Gorzyce, z-ca wójta, sekretarz, skarbnik oraz pracownicy i radni gminy, sołtys wsi Gorzyce, ksiądz dziekan, dyrektorzy szkół i przedszkoli, kierownicy okolicznych instytucji, przedsiębiorcy, przyjaciele szkoły oraz przedstawiciele straży pożarnej i policji. Obchody rozpoczęły się od pokazu grupy rekonstrukcji historycznej z Sandomierza. Następnie odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie pod kierunkiem mgr Krystyny Rybak, mgr Beaty Wolak, mgr Beaty Szczypień i mgr Elżbiety Jabłońskiej - Krysy zaprezentowali się w montażu słowno-muzycznym, w czasie którego przypomnieli o wydarzeniach z tamtego okresu. Po uroczystości pan wójt Leszek Surdy przekazał w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy na ręce Dyrektor Szkoły mgr Lucyny Pacury oraz całej społeczności szkolnej flagę państwową. Ostatnim punktem programu był poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz Radę Rodziców oraz tradycyjna grochówka.
Akademię wzbogaciły dekoracje przygotowane przez mgr Kingę Roszuk i panią florystykę Małgorzatę Partykę.
Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Ta lekcja historii utwierdziła nas również w przekonaniu, iż „...wolność- to nie cel lecz szansa by spełnić najpiękniejsze sny, marzenia.... Wolność brzmi, jak radosny ludzi śmiech, którzy wolność swą zdobyli na obronę.....”.
Serdecznie dziękujemy rodzicom, starostwu, Kołu Gospodyń Wiejskich, sponsorom, przyjaciołom szkoły i wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie uroczystości.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii w zakładce album fotograficzny.
9 listopada o symbolicznej godzinie 11.11 uczniowie, dyrekcja, nauczyciele i rodzice wspólnie odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego". Tym samym przyłączyli się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej, które prosiło, aby dokładnie o tej godzinie w piątek w szkołach został odśpiewany hymn narodowy.
W dniu 5.11.2018 r. jury w składzie:
Leszek Surdy - Wójt Gminy Gorzyce
ks. Mariusz Kozłowski – Proboszcz Parafii Gorzyce
Lucyna Pacura – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Adma Osetka w Gorzycach wybrało zwycięzców Gminnego Konkursu Plastycznego „BARWY NIEPODLEGŁOŚCI”
Na konkurs wpłynęło 52 prace uczniów z Gminy Gorzyce.
Jury przyznało nagrody w następujących kategoriach:
I kategoria wiekowa/5-10 lat
I miejsce - Lena Sulewska / ZSP w Sokolnikach / opiekun Urszula Motyka
II miejsce - Amelia Partyka / SP nr 1 w Gorzycach / opiekun Kinga Roszuk
III miejsce - Oskar Chmiel / ZSP w Sokolnikach / opiekun Wisława Duszkiewicz
Wyróżnienie – Krystian Chruściel / ZSP w Sokolnikach / opiekun Urszula Motyka
II kategoria wiekowa/11-16 lat
I miejsce - Aleksandra Roszuk / SP nr 2 w Gorzycach / opiekun Beata Golec
II miejsce - Aleksandra Komada / SP nr 2 w Gorzycach / opiekun Elżbieta Jabłońska- Krysa
III miejsce - Oliwia Sułek / SP nr 2 w Gorzycach / opiekun Beata Golec
Wyróżnienie - Amelia Kobylarz / SP nr 2 w Gorzycach / opiekun Elżbieta Jabłońska- Krysa
Gratulujemy zwycięzcom!
Wręczenie nagród odbędzie się 9 listopada o godz. 16.30 w SP1 podczas środowiskowej akademii z okazji obchodów 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Serdecznie zapraszamy!
W środę 31 października br. w przeddzień Święta Zmarłych uczniowie klas I - III wraz z wychowawcami odwiedzili grób patrona szkoły ks. Adama Osetka. Dzieci wspólnie zapaliły znicze i odmówiły modlitwę, jako wyraz pamięci i szacunku.
30 października br. uczniowie klasy IV, V i VI udali się na wycieczkę do Sandomierza. Celem wycieczki było obejrzenie spektaklu „Ania z Zielonego Wzgórza” w wykonaniu profesjonalnych aktorów.
W adaptacji książki "Ania z Zielonego Wzgórza" położono nacisk na przekazanie istoty roli wyobraźni w życiu człowieka. To właśnie wyobraźnia pozwalała Ani przetrwać trudne chwile w jej życiu. Ta sztuka uczy doszukiwania się dobroci w drugim człowieku oraz wiary w lepszą przyszłość. Ania potrafiła docenić dobroć swoich opiekunów i ich miłość. Muzyka i efekty dźwiękowe wprowadziły widza w odpowiedni nastrój, pozwoliły też lepiej zrozumieć przeżycia bohaterów.
Sztuka "Ania z Zielonego Wzgórza" była dobrze przygotowana i zrealizowana. Uczniowie opuścili teatr zadowoleni i uśmiechnięci. Mamy nadzieję, że to przedstawienie teatralne na długo pozostanie w ich pamięci.
25 października br. uczniowie klas IV - VI wraz z nauczycieli obejrzeli wystawę pt. "Orły Polskie" w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gorzycach. Autorem wystawy jest pan Stanisław Lubacz artysta - rzeźbiarz z Tarnobrzga. Ekspozycja przedstawia 96 orłów wykonanych metodą metaloplastyki.
Artysta tworzy z pasją, a oryginalność jego dzieł jest podziwiana i ceniona w całym kraju. Wykute w miedzi motywy historyczne i religijne, orły polskie, stylizowane impresje własne zdobią Galerię Sejmową w Warszawie, muzea i instytucje państwowe, a także prywatne mieszkania.
Serdecznie dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej w Gorzycach za zaproszenie na wystawę.
Z wielką dumą informujemy, że uczeń klasy VIII Aleksander Matyka przeszedł do etapu rejonowego w kuratoryjnym konkursie przedmiotowym z chemii, geografi, fizyki i matematyki.
Serdecznie gratulujemy Olkowi i życzymy dalszych sukcesów!
Pierwszoklasiści z naszej szkoły są już pełnoprawnymi uczniami. W obecności najbliższych, a więc rodziców, dziadków, rodzeństwa oraz swoich wychowawców 19 października br. zostali przyjęci do braci szkolnej.
Aktu pasowania dużym, zielonym ołówkiem dokonała Pani dyrektor SP1 Lucyna Pacura. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod kierunkiem swoich wychowawczyń: Aliny Piwowar i Agaty Guźli. Z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki, które zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na zakończenie uroczystości otrzymali legitymacje szkolne i pamiątkowe dyplomy. Milą niespodziankę przygotowali pierwszoklasistom ich starsi koledzy z klasy ósmej obdarowując ich kwiatami.
Uroczystość swoją obecnością uświetnili Pan wójt Leszek Surdy, z-ca wójta Pani Lucyna Matyka i przedstawiciel policji z policyjną maskotką.
W dniu 18 października br. trzy uczennice z naszej szkoły: Amelia Jakubik klasa III, Agata Witkowska i Karolina Śpiewak z klasy II wzięły udział w I Gminnym Konkursie Piosenki i Pieśni Patriotycznej "Moja Ojczyzna" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Furmanach. Dziewczynki wykonały utwory o tematyce patriotycznej: "Dziewczyna z granatem" i "Szare szeregi".
Amelia zajęła I miejsce, zaś Agatka i Karolina II miejsce. Było to dla uczennic bardzo duże przeżycie, tym bardziej, że zorganizowane na 100 - lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Piękne dyplomy i nagrody książkowe dla zwycięzców zostały ufundowane przez Gminę Gorzyce.
Uczennice do konkursu przygotowały panie: Jolanta Strzeszewska i Beata Szczypień.
Gratulujemy naszym "małym artystkom" i życzymy dalszych sukcesów.
W dniu 16 października br. do naszej szkoły zaprosiliśmy, za pośrednictwem rodziców naszej uczennicy Karoliny Matyki, przedstawicieli Fundacji Aktywnej Rehabilitacji (FAR) z Rzeszowa.
Przeprowadzili oni ciekawe zajęcia praktyczne, które pozwoliły lepiej zrozumieć dzieciom, na jakie trudności napotykają osoby poruszające się na wózkach, jak zaproponować pomoc, co zrobić kiedy wózek przewróci się. Każdy pełnosprawny uczeń mógł samodzielnie spróbować poruszania się na wózku, siedząc na wózku pokonać tor przeszkód, wykonać szybkie skręty, oraz utrzymać balans. Takie spotkanie, pozwoliło uczniom i nauczycielom lepiej poznać ograniczenia, na które w życiu codziennym napotykają osoby niepełnosprawne ruchowo.
Fundacja na terenie Polski zajmuje się kompleksową aktywizacją osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Od kilku lat należy do niej nasza uczennica Karolina Matyka, która z zaangażowaniem współuczestniczyła w prowadzeniu zajęć.
Drodzy Rodzice,
12 października (piątek) zajęcia lekcyjne kończą się o godzinie 12.35. Uczniowie dojeżdżający wracają do domu pierwszym autobusem.
Dla dzieci, którym rodzice nie będą w stanie zapewnić opieki zorganizowane zostaną zajęcia świetlicowe.
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
12 października br. odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie. W części oficjalnej glos zabrała pani dyrektor Lucyna Pacura, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń.
W części artystycznej uczniowie klas starszych pod kierunkiem pani Barbary Dziorek, pani Justyny Tuderek, pani Elżbiety Jabłońskiej - Krysy oraz pani Beaty Szczypień śpiewem i wierszem wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów.
Na zakończenie uczniowie rozdali nauczycielom i pracownikom szkoły drobne upominki.
W dniach od 7 - 9 października klasa VIII była wraz z opiekunami na "zielonej szkole" w Janowie Lubelskim, w miejscu Zoom Natura, które znajduje się na samym środku Jeziora Janowskiego. To urokliwe miejsce znajdujące się w lesie, otoczone z każdej strony jest wodą. Jest się tam wiele atrakcji związanych z tamtejszą przyrodą i samym miejscem. Uczniowie mieli szanse wziąć udział w zajęciach laboratoryjnych, zobaczyć ciekawe wystawy, sprawdzić swoją sprawność fizyczną w parku linowym . Nie zabrakło też wspólnego ogniska i wyprawy na Porytowe Wzgórze, gdzie uczniowie mogli posłuchać o trwającej jeden dzień bitwie oddziałów partyzanckich z wojskami niemieckimi w 1944r.
Był to mile i sympatycznie spędzony czas na łonie natury w ciekawym i interesującym miejscu, gdzie można było oddychać nieskażonym powietrzem i cieszyć oczy trwającą w tym roku złota polską jesienią.
Organizatorem wycieczki była pani Beata Szczypień i pan Tomasz Śpiewak.
Pierwszaki pod okiem Pań Aliny Piwowar i Agaty Guźli wykonały pyszny koktajl owocowy. Uczniowie z pomocą rodziców przynieśli mnóstwo różnych soczystych owoców. Następnie dokładnie przygotowały stanowiska pracy, umyły, obrały i pokroiły owoce. Z pomocą Pań śmiało wrzucały owoce do blenderów. Po skończonej pracy nadeszła chwila na degustację koktajli. Chociaż były w różnych kolorach to wszystkie okazały się tak samo pyszne. Wszystkie dzieci obiecały, że w domu wraz z rodzicami będą wykonywać takie pyszności.
Już teraz wzmacniamy organizmy przed nadejściem zimy!
Nadeszła jesień, a wraz z nią piękne dary jakie z sobą niesie w postaci szyszek, kasztanów, żołędzi i wielu innych. Przyniesione dary posłużyły uczniom klasy II do wykonania kolorowych ludzików, zwierzątek oraz fantazyjnych figurek.
W dniu 5 października w naszej szkole obchodzony był "Dzień Głośnego Czytania". W akcji ,,Głośne czytanie ze Słodziakami” wzięli udział najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klas 0-III. Pani Dyrektor, przedstawiciel rodziców kl. I, nauczyciele oraz uczniowie z poszczególnych klas czytali z podziałem na rolę fragmenty książki R. Piątkowskiej „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. Dzieci z zaciekawieniem i przejęciem słuchały czytanych tekstów. Rozwiązywały zagadki tematyczne oraz odpowiadały na pytania do przeczytanej im bajki.
"Dzień Głośnego Czytania" był świetną okazją, by uświadomić uczniom, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.
"Dzień Głośnego Czytania" w szkole zorganizowały: p. Danuta Puka, p. Katarzyna Piebiak, p. Beata Szczypień.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii w zakładce Album fotograficzny.
Powered by aSc EduPage