Dzień popcornu
60 lat od oddania budynku Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach
Rok 2024 jest dla Naszej szkoły wyjątkowy – obchodzimy 60-lecie istnienia budynku, który od sześciu dekad jest sercem lokalnej społeczności. Historia jego powstania sięga lat 60., kiedy to rozpoczęto budowę obiektu jako część inicjatywy „Tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”. Nowy budynek stał się symbolem nie tylko edukacji, ale także społecznej solidarności i zaangażowania.
Znaczący wkład w realizację tej inwestycji miał ówczesny przewodniczący Rady Państwa, Aleksander Zawadzki, który przekazał 1,5 miliona złotych na budowę ze środków przeznaczonych na odbudowę Warszawy. To wsparcie finansowe było kluczowe, ale prawdziwą wartość wniosła społeczność lokalna: mieszkańcy Gorzyc, Zalesia Gorzyckiego i Motycza Poduchownego, którzy w czynie społecznym przyczynili się do powstania tego miejsca.
Dzięki zaangażowaniu, pracy i poświęceniu tylu osób, szkoła stała się ważnym ośrodkiem edukacji, kultury i integracji w regionie. Obchody 60-lecia to doskonały moment na wspomnienia, podziękowania oraz docenienie wkładu całej społeczności w rozwój tego miejsca.
Niech pamięć trwa...
- 2
Przed 1 listopada tradycyjnie odwiedzamy cmentarze. 31 października uczniowie klasy I i III odwiedzili cmentarz w Gorzycach, złożyli kwiaty, zapalili znicze - symbole naszej pamięci.
Pamiętaliśmy o poległych żołnierzach i zasłużonych Polakach oraz o naszym patronie szkoły księdzu Adamie Osetku.
"Dla tych, którzy odeszli
w nieznany świat,
płomień na wietrze
kołysze wiatr..."
"Dzień Pluszowego Misia"
Zielona Szkoła 30.09-04.10 2024
- 20
Uczniowie klas II-VIII pod opieką pani Justyny i Joli uczestniczyli w wyjątkowym wyjeździe, który stał się niezapomnianym przeżyciem pełnym atrakcji i edukacyjnych doświadczeń. Każdy dzień przynosił nowe, fascynujące zajęcia.Uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w projektowaniu i wykonywaniu magnesów folkowych. Było to zadanie, które okazało się nie tylko świetną zabawą, ale także doskonałą okazją dla rozwijania zdolności manualnych i kreatywności.
Niezapomnianym punktem było ognisko, na którym śpiewaliśmy różne piosenki. Przy blasku księżyca i dźwiękach gitary czas upłynął nam ciekawie, a kiełbaski i pieczony chlebek smakowały wszystkim. Odkrywanie Zakopanego to klasyka szkolnych podróży. Zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum Tatrzańskiego. Podziwialiśmy Małą i Dużą Krokiew, przeszliśmy się najsłynniejszym zakopiańskim deptakiem „Krupówki”. Zakupiliśmy pamiątki na targu w okolicach Gubałówki. Kolejną atrakcją był wjazd kolejką na Gubałówkę, słynne wzniesienie, z którego rozciąga się najpiękniejsza panorama Tatr.
Pogoda nam sprzyjała, widoczność była świetna, widoki zapierały dech w piersiach.
W Sidzinie nie zabrakło również aktywności na świeżym powietrzu. Mieliśmy okazję skorzystać z placu zabaw i boiska sportowego. Odkrywaliśmy piękno okolicy, a wyjście do Kamyckiego było okazją do podziwiania przyrody i pooddychania świeżym powietrzem. Zwiedziliśmy również skansen w Sidzinie, żeby lepiej poznać historię regionu. Uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych i piekliśmy "rusoki".
Kolejną atrakcją były warsztaty artystyczne - malowanie na szkle. Prowadził je jeden z najbardziej znanych artystów uprawiających malarstwo na szkle, pan Stanisław Wyrtel.
Pod okiem malarza wykonaliśmy swoje dzieła, ucząc się precyzji i cierpliwości. Oprawione prace zabraliśmy do domu.
Następne dni były okazją do rozwijania pasji i zainteresowań.
Na zorganizowanym konkursie talentów zaprezentowaliśmy swoje umiejętności muzyczne, aktorskie, taneczne i inne.
Na stołówce uczyliśmy się właściwych zachowań przy stole, Pan Krzyś – kucharz raczył nas smacznym jedzeniem.
W Rabce byliśmy w Teatrze Lalek "Rabcio". Uczestniczyliśmy w widowisku "Pchła Szachrajka", w czasie, którego odbywaliśmy wspaniałą podróż z małą i bardzo psotną pchełką. Ciekawa scenografia przeniosła w nas w miejsce jakie odwiedziła bohaterka. Gra aktorka sprawiła, że bawiliśmy się fantastycznie i mieliśmy wspaniałe powody do śmiechu. Byliśmy również w Muzeum Regionalnym, które mieści się w zabytkowym kościółku z XVII wieku. Przeszliśmy się także po Parku Zdrojowym.
Każdy dzień uczył nas współpracy, odkrywania nowych umiejętności, przyjaźni oraz rozwiązywania problemów.
Wyjazd minął szybko, a czas pełen przygód pozostanie na długo w naszej pamięci.
Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego
- 26
Dnia 15 października uczniowie klas 4 - 8 byli na wycieczce w Ojcowskim Parku Narodowym. Podczas wyjazdu zapoznali się z historią najmniejszego parku krajobrazowego, jego fauną i florą, podziwiali piękne widoki. Zwiedzili Muzeum Przyrodnicze oraz Jaskinię Nietoperzy. W trakcie spacerów podziwiali zamki leżące na Szlaku Orlich Gniazd, zaznajomili się z ich historią oraz pochodzeniem nazwy.
Punktem kulminacyjnym zwiedzania parku była największa atrakcja - Maczuga Herkulesa. Na zakończenie uczniowie mieli okazję sprawdzić się jako dawni mincerze, wybijając dla siebie pamiątkowe pieniążki.
Wycieczka krajoznawcza była pouczająca i udana, a pogoda sprzyjała zwiedzaniu i pieszym wędrówkom. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domu.
Warsztaty modelarskie
Warsztaty modelarskie, w których uczestniczyli uczniowie klasy 1, były nie tylko wspaniałą okazją do nauki, ale także do wyrażania swojej kreatywności i rozwijania umiejętności manualnych. Lepienie z gliny to jedna z najstarszych form twórczości, która od wieków pozwala ludziom na tworzenie unikalnych przedmiotów użytkowych i artystycznych. Uczniowie mieli możliwość doświadczenia bezpośredniego kontaktu z surowcem, co sprzyjało ich relaksowi oraz wyciszeniu. Ręczne formowanie przedmiotów z gliny nie tylko rozwijały ich wyobraźnię przestrzenną, ale także uczyły cierpliwości, koncentracji oraz precyzji.
Dzięki tym warsztatom uczniowie mieli szansę nie tylko rozwijać swoje zdolności plastyczne, ale także odkryć w sobie pasję do tworzenia i wyrażania siebie poprzez sztukę.
To doświadczenie z pewnością przyniesie im wiele satysfakcji i pozytywnych wspomnień na długie lata.
VI Gminny Konkurs Plastyczny „Barwy Niepodległości” pod honorowym patronatem Wójta Gminy Gorzyce
Zapraszamy do udziału w VI Gminnym Konkursie Plastycznym „Barwy Niepodległości” pod honorowym patronatem Wójta Gminy Gorzyce.
Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się na Wieczornicy 8 listopada 2024r w SP1.
Warsztaty kulinarne w klasie I
4 października uczniowie klasy 1 wzięli udział w wyjątkowych warsztatach kulinarnych, które pozwoliły im na rozwijanie swoich umiejętności kulinarnych i kulturalnych. Pod okiem nauczycieli dzieci samodzielnie wyrabiały ciasto, aby potem piec pachnące, świeże bajgle. Aktywnie angażowały się również w przygotowywanie zdrowego soku owocowo-warzywnego oraz własnoręcznie komponowały kanapki, co sprawiło im wiele radości
Warsztaty miały na celu nie tylko naukę gotowania, ale także kształtowanie nawyków związanych z utrzymaniem porządku na stanowisku pracy. Uczniowie zgłębiali zasady savoir-vivre, ucząc się właściwego zachowania przy spożywaniu posiłków. Zajęcia te były doskonałą okazją do wspólnej zabawy, nauki i integracji, wprowadzając dzieci w świat smaku i dobrych manier.
Dzień Chłopaka w klasach I-III
30 września, z okazji Dnia Chłopaka uczniowie klas I, II i III wraz z nauczycielami pojechali do Fabryki Zabawy w Stalowej Woli. Celem wycieczki było zapewnienie dzieciom rozrywki, integracja zespołu oraz aktywne spędzenie czasu.
Sala zabaw oferowała wiele atrakcji, z których dzieci korzystały z ogromnym entuzjazmem, bawiąc się zarówno indywidualnie, jak i w grupach.
Po intensywnej zabawie uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni, ale zadowoleni. Dzień pełen wrażeń przyniósł wszystkim wiele radości i pozytywnych emocji, a wyjazd z pewnością pozostanie w pamięci dzieci na długo.
Dzień Chłopaka w SP1
W piątek, 27 września, naszą szkołę wypełnił zapach świeżo prażonego popcornu, dzięki inicjatywie nowo wybranej przewodniczącej - Alicji Bernat. Zorganizowała ona poczęstunek dla całej społeczności szkolnej, wyrażając w ten sposób wdzięczność za zaufanie i wsparcie, jakie otrzymała podczas kampanii wyborczej. Dodatkowo, była to doskonała okazja, by złożyć serdeczne życzenia wszystkim chłopcom i mężczyznom z okazji ich święta!
Święto Patrona
- 9
24 września 2024 roku obchodziliśmy 70. rocznicę śmierci patrona naszej szkoły, ks. Adama Osetka, gorzyckiego proboszcza w latach 1925-1954. Z tej okazji uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej, celebrowanej przez ks. Mariusza Kozłowskiego. Następnie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na grobie naszego patrona, ks. Adama Osetka.
W szkole uczniowie klasy III oraz uczennice klasy VI przygotowały montaż słowno-muzyczny pod opieką pani Joli i ks. Patryka, ukazujący postać ks. Adama, szerzącego ponadczasowe wartości, takie jak odwaga, pracowitość, dbanie o rodzinę oraz pomoc słabszym. Jesteśmy dumni z naszego patrona.
“Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…”
————————————————————————
Serdecznie dziękujemy pocztom sztandarowym za uświetnienie naszej uroczystości poprzez udział we Mszy Św.
Konkurs Wiedzy Ekologicznej w Tarnobrzegu
Sukces naszych uczniów w Konkursie Wiedzy Ekologicznej w Tarnobrzegu!
Wielkie gratulacje dla naszych reprezentantów:
Agata Witkowska
Anna Witkowska
Antoni Piebiak
Opiekun: Jolanta Strzeszewska
Sprzątanie Świata 2024
- 8
Uczniowie SP 1 w Gorzycach pod opieką nauczycieli wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata.” W tym roku hasłem przewodnim akcji było „Na straży czystej ziemi”. Uczniowie wyposażeni w rękawiczki oraz worki na śmieci wyruszyliśmy na pobliskie ulice i uprzątnęli je zgodnie z harmonogramem. Zebrane śmieci złożyli w kontenerach. Akcja była przeprowadzona w porozumieniu z Urzędem Gminy w Gorzycach.
Spotkanie pierwszoklasistów z panem policjantem
O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo, wie chyba każdy z dorosłych, niestety nie zawsze zdają sobie z tego sprawę najmłodsi. Aby każde dziecko miało świadomość, że jego bezpieczeństwo jest rzeczą bardzo ważną, pan dzielnicowy spotkał sie z uczniami klasy pierwszej i omówił zasady postępowania w różnych miejscach i sytuacjach życiowych.
Podczas spotkania, dzieci miały okazje rozmawiać o bezpieczeństwie w drodze do szkoły, jak również i poza nią. Policjant omówił zasady poruszania sie po ulicy, chodniku, a także po drodze.
Podczas spotkania poruszono także tematykę właściwego zachowania w szkole i w domu oraz zagrożeń wynikajacych z kontaktów z nieznajomymi.
Na zakończenie spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcie,a dzieci otrzymały od pana policjanta upominki w formie odblasków i planów lekcji.
Spotkanie z przyrodnikiem i miłośnikiem przyrody
- 21
Pan Dariusz Knap emerytowany policjant i myśliwy przybliżył nam zagadnienia związane z lasem i występującymi w niej zwierzętami. Na spotkaniu odbyły sie dwa konkursy jeden z wiedzy zdobytej ze spotkania, drugi konkurs sygnalisty. W drugiej części pojawił się p. Ireneusz Wasilewski - prezes Klubu Polski Spaniel Myśliwski, historyk, myśliwy i hodowca psów rasowych polski spaniel myśliwski Bazylowa Sfora FCI i Bloodhoundów. Przedstawił psa jako przyjaciela człowieka, ktory pomaga w wielu aspektach życia człowieka również w poszukiwaniu zaginionych ludzi i w łowiectwie.
Narodowy Program Szczepień przeciw HPV
Spacer po Warszawie
Autorzy:
Marta Węglarska
Krystyna Rybak
Fotorelacja z Dnia Dziecka 29.05.2024r.
- 58
IX Gminny Konkurs Recytatorski Poezji ks. Jana Twardowskiego w Sokolnikach
- 3
28 maja w IX Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji ks. Jana Twardowskiego w Sokolnikach nasze uczennice zdobyły miejsca:
II miejsce- Magdalena Osmala klasa III
III miejsce- Michalina Broda klasa II
Nad staranną wymową i ciekawą interpretacją czuwały nauczycielki Alina Piwowar i Jolanta Strzeszewska. Cieszymy się z sukcesów uczennic i życzymy dalszych osiągnięć recytatorskich. Gratulujemy!
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Czerwiec 2022
- Wszystkie